Po dzisiejszym nadzwyczajnym zebraniu zwołanym po przegranej Bayeru w Hamburgu, zarząd postanowił zwolnić ze stanowiska trenera Aptekarzy, Samiego Hyypię. Jego miejsce do końca sezonu zajmie były partner z ławki trenerskiej i dotychczasowy koordynator drużyn młodzieżowych, Sascha Lewandowski – informuje portal welt.de.

14.40

Emir Spahic (z jego oficjalnego fan page na Facebooku):

– Dziś nie jest dobry dzień. Ze względu na nasze niezrozumiałe wyniki w drugiej rundzie klub został zmuszony do rezygnacji z naszego trenera. Dziękuję za wsparcie w moim pierwszym sezonie w Niemczech, Sami! Życzę Ci wszystkiego najlepszego! Emir.

14.35

Sami Hyypia (Bild):

– Wspaniale było tutaj pracować. Jeśli wyniki się nie zgadzają, klub musi reagować. Nie jest to dla mnie łatwe uczucie.

14.25

Jan-Moritz Lichte, asystent Hyypi, także żegna się ze swoją posadą w Bayerze.

14.20

Sascha Lewandowski (Bayer04.de):

– Nie jest to dla mnie łatwa sytuacja, by zająć miejsce po Samim. Przez ponad rok razem braliśmy odpowiedzialność za ten zespół. Jako pracownik klubu jestem jednak zobowiązany do dobrej pracy. Zrobimy wszystko, aby doprowadzić ten sezon do pomyślnego końca.

14.15

Michael Schade (Bayer04.de):

– Po wielu rozmowach z powodu trwającego w zespole kryzysu, wspólnie doszliśmy do wniosku, że zmiana w tym momencie pomoże nam odmienić sytuację w klubie. Specjalne podziękowania jednak dedykuję Samiemu Hyypi za jego pracę w ostatnich latach. Zrobił dla nas dużo zarówno jako trener jak i zawodnik, i miał udział w sukcesach ostatnich lat.

– Sascha Lewandowski zna drużynę, zna struktury klubu i nie potrzebuje czasu. W obecnej sytuacji jest to wielką zaletą, aby wyprowadzić nasz statek z powrotem na dobry kurs.

14.10

Rudi Völler (Bayer04.de):

– Nie jest to dla nas łatwa decyzja, bo Sami wykonał dużą robotę w ciągu ostatnich dwóch lat.  To co zrobił ze swoim zespołem trenerskim w poprzedniej rundzie było znacznie powyżej oczekiwań i przyniosło mu pochwały ze wszystkich stron. Dramatyczne wyniki w ostatnich tygodniach zmusiły nas jednak do podjęcia decyzji, że trzeba się rozstać. Chcemy i musimy zrobić wszystko, by jeszcze uratować sezon.

– Sascha udowodnił już, że jest topowym trenerem. Już raz nam pomógł w krytycznej sytuacji, razem z Samim Hyypią, po odejściu Robina Dutta. Jesteśmy przekonani, że uda mu się ponownie.

14.00

Przez media przewija się także kandydatura Armina Veh, obecnego trenera Eintrachtu Frankfurt, który po tym sezonie ma odejść z tego klubu.

***

12.00

Oficjalna strona Bayeru potwierdza: Hyypia zwolniony, Lewandowski trenerem Aptekarzy do końca sezonu!

Zarząd uznał, że fiński trener nie był w stanie zagwarantować drużynie miejsca w Bundeslidze dającego grę w Lidze Mistrzów.

***

11.00

Lewandowski ma objąć zespół na razie tylko do końca sezonu. Kandydatami do pracy z Bayerem od nowego sezonu są Markus Weinzierl, obecny szkoleniowiec Augsburga, a także (dzisiejszy faworyt mediów) Thomas Schaaf, od niemal roku bez pracy, wcześniej przez 14 lat pierwszy szkoleniowiec Werderu Brema, z którym zdobył w 2004 roku mistrzostwo Bundesligi. 53-letni Schaaf został wybrany wtedy trenerem roku w Niemczech.

***

10.00

42-letni Lewandowski poprzednim razem obejmował stanowisko trenera Bayeru także na początku kwietnia, gdy razem z Hyypią zastąpili zwolnionego Robina Dutta. Duet trenerów pracował do końca ubiegłego sezonu, w którym Aptekarze zajęli trzecie miejsce w Bundeslidze. Lewandowski z Hyypią prowadzili Bayer we wszystkich rozgrywkach w 51 spotkaniach z dobrym bilansem 29 zwycięstw, 11 remisów i 11 porażek.

Pod koniec ubiegłego sezonu coraz częściej mówiło się jednak o różnicy zdań pomiędzy dwoma młodymi szkoleniowcami. Dyrektor sportowy Rudi Völler wytłumaczył później, że tamten rok był tylko przygotowaniem dla Fina do samodzielnego objęcia stanowiska od kolejnego sezonu. Te funkcję piastował do dzisiejszego, sobotniego rana, w którym zarząd zdecydował się go zwolnić po fatalnych wiosennych wynikach. Hyypia nie potrafił poradzić sobie z kryzysem drużyny, który był wiceliderem Bundesligi po rundzie jesiennej. Bilans Samiego we wszystkich rozgrywkach: 41 meczów, 21 zwycięstw, 4 remis, 16 porażek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!