BayArena

BayArena
fot. www.bayer04.de

BayArena, czyli stadion, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Bayeru Leverkusen, wybudowany został 2 sierpnia 1958 roku (oficjalne otwarcie) i przyjął nazwę Ulrich-Haberland-Stadion. Pojemność tego obiektu wynosiła 22.000 widzów. Drugą ważną datą jest rok 1963, kiedy to z okazji 100-lecia Bayer AG, zainstalowano maszty oświetleniowe.

Pierwszy poważny remont na tym obiekcie odbył się w latach 90′, wtedy to zainstalowano między innymi podgrzewaną murawę. Pojemność stadionu zwiększyła się do 22 500 miejsc. Na kilka dni przed pierwszym meczem ćwierćfinału Pucharu UEFA pomiędzy Bayerem Leverkusen, a Osasuną, który odbył się 5 kwietnia 2007 roku, na stronie internetowej klubu z Leverkusen pojawiła się informacja o rozbudowie stadionu.

Po zaprezentowaniu pierwszych projektów, zarząd ogłosił, że rozbudowa będzie kosztować nie więcej niż 56 milionów euro i zakończy się przed sezonem 2009/2010. Za te pieniądze miały być wykonane takie prace, jak usunięcie obecnego dachu i masztów oświetleniowych, powiększenia pojemności stadionu do ponad 30.000 miejsc, poprzez wybudowanie drugiego piętra trybun, następnie po powiększeniu trybun w projekcie było postawienie nowego, okrągłego dachu.

Tak naprawdę, pierwsze prace wykonane z budową rozpoczęły się w końcówce sezonu 2007/08, kiedy po ostatnim meczu ligowym z Werderem Brema, rozpoczęto zdejmowanie dachu i słupów oświetleniowych. Kiedy wydawało się, że Bayer już na początku sezonu będzie musiał przenieść się do innego miasta, by rozgrywać swoje meczę, w Leverkusen poczyniono starania by choć pierwszą rundę w roli gospodarza rozgrywać na BayArenie.

Wydane zostało kilkaset tysięcy na tymczasowe oświetlenie i przed każdym meczem, pracownicy Bayeru musieli starannie zabezpieczyć budowę, by ta nie przeszkadzała kibicom. Po pierwszej części sezonu, na stadionie w Leverkusen można było zobaczyć już dobudowane całe drugie piętro, zaś od początku roku 2009 rozpoczęło się stawianie dachu. W rundzie wiosennej tego sezonu, Bayer grał gościnnie na stadionie w Düsseldorfie.

Inauguracja BayAreny nastąpiła 5 sierpnia 2009 roku. Obiekt otworzyła potyczka reprezentacji Niemiec w meczu towarzyskim z RPA. Bayer Leverkusen swój pierwszy mecz ligowy na świeżo wyremontowanym obiekcie zagrał 15 sierpnia, a naszym rywalem była drużyna TSG Hoffenheim. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Bayeru 1:0, a autorem pierwszego gola dla Bayeru na BayArenie był Stefan Kießling.