Największa sportowa impreza zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu warto przypomnieć jak prezentowali się gracze naszego klubu na mundialach w Korei i Japonii (2002), Niemczech (2006) i RPA (2010), oraz kogo zobaczymy na najbliższym turnieju w Brazylii.
Zbliżający się brazylijski karnawał piłki nożnej nie będzie zbyt obfity w graczy z Leverkusen. Na mundialu będziemy mieli raptem trzech zawodników reprezentujących nasz klub. Jedynymi, którzy zostali powołani są Heung-Min Son z Korei Południowej, Emir Spahic z Bośni i Hercegowiny i najnowszy nabytek Bayeru Josip Drmić ze Szwajcarii, którzy powinni odgrywać kluczowe role w swoich zespołach.
W zeszłym sezonie na wypożyczeniu w Bayerze grał Andres Guardado, który został powołany do kadry Meksyku, jednak jego przygoda z Leverkusen prawdopodobnie się kończy, gdyż działacze nie zdecydowali się na razie na wykupienie Meksykanina.
Tych reprezentantów mogło być więcej, lecz tacy zawodnicy jak Lars Bender (Niemcy), czy Robbie Kruse (Australia) z powodu kontuzji będą musieli obejrzeć mundial przed telewizorem.
Jak to wyglądało na poprzednich mundialach? Kto nas reprezentował i jakie miał znaczenie w grze swojego zespołu narodowego?
Korea i Japonia 2002
Mistrzostwa świata w 2002 roku w Korei i Japonii były okazją dla wielu piłkarzy Bayeru do zwieńczenia znakomitego sezonu, w którym drużyna z Leverkusen zajęła drugie miejsce na ligowym podwórku, a w Lidze Mistrzów okazała się gorsza jedynie od madryckiego Realu, przegrywając w finale 1:2. Po tak udanym sezonie wielu graczy otrzymało powołania do zbliżającego się turnieju.
Jak zaprezentowali się na mistrzostwach w Azji?
Y?ld?ray Baştürk (Turcja) – Był podstawowym graczem reprezentacji, z którą zajął 3. miejsce po zwycięskim meczu z Koreą Południową 3:2.
Frankie Hejduk (USA) – Był podstawowym zawodnikiem drużyny narodowej i nie zagrał tylko w wygranym 2:0 pojedynku z Meksykiem w 1/8 finału. USA odpadli w następnym meczu z Niemcami (0:1). Po mistrzostwach odszedł z Bayeru do szwajcarskiego Sankt Gallen.
Carsten Ramelow (Niemcy) – Były kapitan Bayeru. Wystąpił w pojedynkach z Arabią Saudyjską, Irlandią, Kamerunem, Koreą Południową i w przegranym finale z Brazylią (0:2).
Oliver Neuville (Niemcy) – Mistrzostwa zaczynał jako rezerwowy. Od momentu wyjścia z grupy Neuville zaczął grać w podstawowym składzie, czym odwdzięczył się zwycięską bramką w 88 minucie z Paragwajem w 1/8 finału.
Michael Ballack (Niemcy) – Zdecydowanie największa gwiazda Bayeru na mundialu w Korei i Japonii. Bardzo ważne ogniwo zespołu niemieckiego. Strzelał bramki Arabii Saudyjskiej (8:0), USA w ćwierćfinale (1:0), oraz Korei Południowej w półfinale (1:0). Po mistrzostwach odszedł do Bayernu Monachium.
Bernd Schneider (Niemcy) – Legenda i były kapitan Bayeru. Po mistrzostwach okrzyknięty został „białym Brazylijczykiem”, ponieważ prezentował najlepszą technikę w swojej kadrze. Podobnie jak Ballack był ważnym elementem w składzie Niemiec. Trafił w meczu z Arabią Saudyjską (8:0).
Hans-Jörg Butt (Niemcy) – Był obok Jensa Lehmanna zmiennikiem Olivera Kahna, lecz nie wystąpił w żadnym meczu.
Diego Placente (Argentyna) – Był rezerwowym zawodnikiem w kadrze Argentyny, z którą zajął 3. miejsce w grupie.
Boris Živković (Chorwacja) – Zagrał w pierwszym meczu z Meksykiem i w 59 minucie sprokurował rzut karny dla Meksyku, za co został wyrzucony z boiska dostając czerwoną kartkę. Zivkovic nie zagrał w dwóch ostatnich meczach, po których Chorwacja pożegnała się z mistrzostwami.
Jurica Vranješ (Chorwacja) – Wystąpił na mundialu w 2 meczach.
Lucio (Brazylia) – Ważny gracz w swoim zespole. Obok Cafu i Marcosa zagrał we wszystkich meczach w pełnym wymiarze czasowym. Zdobył z Brazylią tytuł mistrza świata.
Niemcy 2006
Następnymi mistrzostwami świata odbyły się w Niemczech w 2006 roku. Bayer po przeciętnym sezonie zajął 5. miejsce w Bundeslidze, stąd liczba zawodników reprezentujących klub była mniejsza niż na poprzednim mundialu.
Jacek Krzynówek (Polska) – Jeden z najlepszych lewoskrzydłowych naszej kadry w ostatnich latach. Zagrał we wszystkich meczach na mistrzostwach. Co osiągnęła Polska to chyba nie trzeba przypominać… Po turnieju odszedł do Wolfsburga.
Jens Nowotny (Niemcy) – Pechowiec z mistrzostw w 2002 roku, na których nie zagrał z powodu kontuzji. Na boiskach w Niemczech zagrał jedynie w zwycięskim meczu o 3 miejsce z Portugalią (3:1). Był to ostatni mecz Nowotnego w reprezentacji. Po sezonie opuścił Bayer na rzecz Dinama Zagrzeb, w którym zagrał 10 meczy, po czym zadecydował o zakończeniu kariery.
Bernd Schneider (Niemcy) – Kolejne mistrzostwa, w których dużą rolę odgrywał popularny „Schnix”. Był podstawowym graczem kadry Niemiec, lecz tym razem nie udało mu się trafić do siatki w żadnym z meczów.
Fredrik Stenman (Szwecja) – został powołany na mistrzostwa mimo, że wcześniej nie miał okazji zadebiutować w kadrze Szwecji. Na turnieju był jedynie rezerwowym, nie zagrał w żadnym meczu. Szwecja dotarła do 1/8 finału (porażka z Niemcami 0:2)
Juan (Brazylia) – Podstawowy zawodnik ekipy Canarinhos. Dotarł ze swoją reprezentacją do ćwierćfinału, w którym odpadli po przegranym z meczu z Francją (0:1).
Tranquillo Barnetta (Szwajcaria) – Zawodnik pierwszego składu w swojej reprezentacji, z którą odpadł w 1/8 finale po rzutach karnych ze Szwecją (0:0, 0:3k). Ustalił wynik spotkania z Togo (2:0).
RPA 2010
Poprzednie Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w Republice Południowej Afryki w 2010 roku. W tamtym sezonie Bayer Leverkusen zajął 4. miejsce w Bundeslidze. Zawodnicy Aptekarzy odgrywali jeszcze mniejszą rolę niż na poprzednich mistrzostwach.
Stefan Kießling (Niemcy) – obecna gwiazda naszego zespołu. Nie ma zbyt bogatej kariery reprezentacyjnej, jednak na mistrzostwa w RPA pojechał jako wicekról strzelców Bundesligi i zaliczył epizody w meczu 1/8 finału z Anglią (4:1), oraz w meczu o 3. miejsce z Urugwajem (3:2)
Toni Kroos (Niemcy) – wypożyczony z Bayernu Monachium, do którego wrócił po turnieju. Wchodził z
ławki rezerwowych w meczach z Ghaną (1:0), Argentyną (4:0) i Hiszpanią (0:1).
Hans Sarpei (Ghana) – był podstawowym zawodnikiem swojej kadry, z którą odpadł w 1/8 finału z Brazylią (0:3). Po turnieju odszedł do ligowego rywala – Schalke.
Tranquillo Barnetta (Szwajcaria) – w meczach z Hiszpanią (1:0) i Hondurasem (0:0) był podstawowym zawodnikiem kadry szwajcarskiej, w meczu przegranym z Chile (0:1) wszedł z ławki rezerwowych. Ekipie szwajcarskiej nie udało się wyjść z grupy.
Eren Derdiyok (Szwajcaria) – na turnieju grywał identycznie jak Barnetta.
Arturo Vidal (Chile) – był podstawowym graczem kadry, która dotarła do 1/8 finału (przegrana z Brazylią 0:3).
Przed nami kolejne mistrzostwa. Jednym z wniosków, które możemy wyciągnąć to fakt, że z każdymi mistrzostwami świata zawodnicy Bayeru odgrywali coraz mniejsze znaczenie w swoich ekipach narodowych. Niewątpliwie jest to powód do niepokoju, gdyż w każdym mocnym zespole europejskim, do którego miana Bayer aspiruje, znajdują się zawodnicy, którzy reprezentują swoje kraje na arenach międzynarodowych. Miejmy nadzieje, że z biegiem czasu się to odmieni i w naszych szeregach ponownie zagoszczą zawodnicy, którzy znacząco przyczynią się do sukcesów swoich krajów na wielkich turniejach.
Grzegorz Kozłowski