Największa sportowa impreza zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu warto przypomnieć jak prezentowali się gracze naszego klubu na mundialach w Korei i Japonii (2002), Niemczech (2006) i RPA (2010), oraz kogo zobaczymy na najbliższym turnieju w Brazylii.

Zbliżający się brazylijski karnawał piłki nożnej nie będzie zbyt obfity w graczy z Leverkusen. Na mundialu będziemy mieli raptem trzech zawodników reprezentujących nasz klub. Jedynymi, którzy zostali powołani są Heung-Min Son z Korei Południowej, Emir Spahic z Bośni i Hercegowiny i najnowszy nabytek Bayeru Josip Drmić ze Szwajcarii, którzy powinni odgrywać kluczowe role w swoich zespołach.

W zeszłym sezonie na wypożyczeniu w Bayerze grał Andres Guardado, który został powołany do kadry Meksyku, jednak jego przygoda z Leverkusen prawdopodobnie się kończy, gdyż działacze nie zdecydowali się na razie na wykupienie Meksykanina.

Tych reprezentantów mogło być więcej, lecz tacy zawodnicy jak Lars Bender (Niemcy), czy Robbie Kruse (Australia) z powodu kontuzji będą musieli obejrzeć mundial przed telewizorem.

Jak to wyglądało na poprzednich mundialach? Kto nas reprezentował i jakie miał znaczenie w grze swojego zespołu narodowego?

Korea i Japonia 2002

Mistrzostwa świata w 2002 roku w Korei i Japonii były okazją dla wielu piłkarzy Bayeru do zwieńczenia znakomitego sezonu, w którym drużyna z Leverkusen zajęła drugie miejsce na ligowym podwórku, a w Lidze Mistrzów okazała się gorsza jedynie od madryckiego Realu, przegrywając w finale 1:2. Po tak udanym sezonie wielu graczy otrzymało powołania do zbliżającego się turnieju.

Jak zaprezentowali się na mistrzostwach w Azji?

Y?ld?ray Baştürk (Turcja) – Był podstawowym graczem reprezentacji, z którą zajął 3. miejsce po zwycięskim meczu z Koreą Południową 3:2.

Frankie Hejduk (USA) – Był podstawowym zawodnikiem drużyny narodowej i nie zagrał tylko w wygranym 2:0 pojedynku z Meksykiem w 1/8 finału. USA odpadli w następnym meczu z Niemcami (0:1). Po mistrzostwach odszedł z Bayeru do szwajcarskiego Sankt Gallen.

Carsten Ramelow (Niemcy) – Były kapitan Bayeru. Wystąpił w pojedynkach z Arabią Saudyjską, Irlandią, Kamerunem, Koreą Południową i w przegranym finale z Brazylią (0:2).

Oliver Neuville (Niemcy) – Mistrzostwa zaczynał jako rezerwowy. Od momentu wyjścia z grupy Neuville zaczął grać w podstawowym składzie, czym odwdzięczył się zwycięską bramką w 88 minucie z Paragwajem w 1/8 finału.

Michael Ballack (Niemcy) – Zdecydowanie największa gwiazda Bayeru na mundialu w Korei i Japonii. Bardzo ważne ogniwo zespołu niemieckiego. Strzelał bramki Arabii Saudyjskiej (8:0), USA w ćwierćfinale (1:0), oraz Korei Południowej w półfinale (1:0). Po mistrzostwach odszedł do Bayernu Monachium.

Bernd Schneider (Niemcy) – Legenda i były kapitan Bayeru. Po mistrzostwach okrzyknięty został „białym Brazylijczykiem”, ponieważ prezentował najlepszą technikę w swojej kadrze. Podobnie jak Ballack był ważnym elementem w składzie Niemiec. Trafił w meczu z Arabią Saudyjską (8:0).

Hans-Jörg Butt (Niemcy) – Był obok Jensa Lehmanna zmiennikiem Olivera Kahna, lecz nie wystąpił w żadnym meczu.

Diego Placente (Argentyna) – Był rezerwowym zawodnikiem w kadrze Argentyny, z którą zajął 3. miejsce w grupie.

Boris Živković (Chorwacja) – Zagrał w pierwszym meczu z Meksykiem i w 59 minucie sprokurował rzut karny dla Meksyku, za co został wyrzucony z boiska dostając czerwoną kartkę. Zivkovic nie zagrał w dwóch ostatnich meczach, po których Chorwacja pożegnała się z mistrzostwami.

Jurica Vranješ (Chorwacja) – Wystąpił na mundialu w 2 meczach.

Lucio (Brazylia) – Ważny gracz w swoim zespole. Obok Cafu i Marcosa zagrał we wszystkich meczach w pełnym wymiarze czasowym. Zdobył z Brazylią tytuł mistrza świata.

Niemcy 2006

Następnymi mistrzostwami świata odbyły się w Niemczech w 2006 roku. Bayer po przeciętnym sezonie zajął 5. miejsce w Bundeslidze, stąd liczba zawodników reprezentujących klub była mniejsza niż na poprzednim mundialu.

Jacek Krzynówek (Polska) – Jeden z najlepszych lewoskrzydłowych naszej kadry w ostatnich latach. Zagrał we wszystkich meczach na mistrzostwach. Co osiągnęła Polska to chyba nie trzeba przypominać… Po turnieju odszedł do Wolfsburga.

Jens Nowotny (Niemcy) – Pechowiec z mistrzostw w 2002 roku, na których nie zagrał z powodu kontuzji. Na boiskach w Niemczech zagrał jedynie w zwycięskim meczu o 3 miejsce z Portugalią (3:1). Był to ostatni mecz Nowotnego w reprezentacji. Po sezonie opuścił Bayer na rzecz Dinama Zagrzeb, w którym zagrał 10 meczy, po czym zadecydował o zakończeniu kariery.

Bernd Schneider (Niemcy) – Kolejne mistrzostwa, w których dużą rolę odgrywał popularny „Schnix”. Był podstawowym graczem kadry Niemiec, lecz tym razem nie udało mu się trafić do siatki w żadnym z meczów.

Fredrik Stenman (Szwecja) – został powołany na mistrzostwa mimo, że wcześniej nie miał okazji zadebiutować w kadrze Szwecji. Na turnieju był jedynie rezerwowym, nie zagrał w żadnym meczu. Szwecja dotarła do 1/8 finału (porażka z Niemcami 0:2)

Juan (Brazylia) – Podstawowy zawodnik ekipy Canarinhos. Dotarł ze swoją reprezentacją do ćwierćfinału, w którym odpadli po przegranym z meczu z Francją (0:1).

Tranquillo Barnetta (Szwajcaria) – Zawodnik pierwszego składu w swojej reprezentacji, z którą odpadł w 1/8 finale po rzutach karnych ze Szwecją (0:0, 0:3k). Ustalił wynik spotkania z Togo (2:0).

RPA 2010

Poprzednie Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w Republice Południowej Afryki w 2010 roku. W tamtym sezonie Bayer Leverkusen zajął 4. miejsce w Bundeslidze. Zawodnicy Aptekarzy odgrywali jeszcze mniejszą rolę niż na poprzednich mistrzostwach.

Stefan Kießling (Niemcy) – obecna gwiazda naszego zespołu. Nie ma zbyt bogatej kariery reprezentacyjnej, jednak na mistrzostwa w RPA pojechał jako wicekról strzelców Bundesligi i zaliczył epizody w meczu 1/8 finału z Anglią (4:1), oraz w meczu o 3. miejsce z Urugwajem (3:2)

Toni Kroos (Niemcy) – wypożyczony z Bayernu Monachium, do którego wrócił po turnieju. Wchodził z

ławki rezerwowych w meczach z Ghaną (1:0), Argentyną (4:0) i Hiszpanią (0:1).

Hans Sarpei (Ghana) – był podstawowym zawodnikiem swojej kadry, z którą odpadł w 1/8 finału z Brazylią (0:3). Po turnieju odszedł do ligowego rywala – Schalke.

Tranquillo Barnetta (Szwajcaria) – w meczach z Hiszpanią (1:0) i Hondurasem (0:0) był podstawowym zawodnikiem kadry szwajcarskiej, w meczu przegranym z Chile (0:1) wszedł z ławki rezerwowych. Ekipie szwajcarskiej nie udało się wyjść z grupy.

Eren Derdiyok (Szwajcaria) – na turnieju grywał identycznie jak Barnetta.

Arturo Vidal (Chile) – był podstawowym graczem kadry, która dotarła do 1/8 finału (przegrana z Brazylią 0:3).

Przed nami kolejne mistrzostwa. Jednym z wniosków, które możemy wyciągnąć to fakt, że z każdymi mistrzostwami świata zawodnicy Bayeru odgrywali coraz mniejsze znaczenie w swoich ekipach narodowych. Niewątpliwie jest to powód do niepokoju, gdyż w każdym mocnym zespole europejskim, do którego miana Bayer aspiruje, znajdują się zawodnicy, którzy reprezentują swoje kraje na arenach międzynarodowych. Miejmy nadzieje, że z biegiem czasu się to odmieni i w naszych szeregach ponownie zagoszczą zawodnicy, którzy znacząco przyczynią się do sukcesów swoich krajów na wielkich turniejach.

Grzegorz Kozłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!