BayArena
fot. www.bayer04.de

Już dziś zakończyła się pierwsza kolejka rozgrywek grupowych na Mistrzostwach Świata w RPA. Z siedmiu zawodników Bayeru powołanych na Mundial wystąpiło w niej pięciu. Największą niespodziankę sprawili Barnetta i Derdiyok, których reprezentacja Szwajcarii pokonała 1:0 mistrzów Europy i faworytów Mundialu, Hiszpanię.

Jako pierwszy ?Aptekarz” ze zwycięstwa swojej drużyny cieszyć się mógł Hans Sarpei, który zaliczył 90 minut w spotkaniu z Serbią, a jego Ghana wygrała 1:0. Dla 33-letniego Sarpeia był to 30 występ w reprezentacji.

Jako pierwszy z ?Aptekarzy” na afrykańskich boiskach pojawił się jednak napastnik Theofanis Gekas. Jego Grecja przegrała jednak 2:0 z Koreą Południową. 30-letni napastnik zaliczył cały mecz, który był jego 48 w reprezentacji.

Tylko z ławki rezerwowych zwycięstwo 4:0 reprezentacji Niemiec z Australią obserwowali Stefan Kiessling i Toni Kroos. Wygrana kolegów na pewno naszych piłkarzy ucieszyła, jednak wysoka forma konkurentów do walki o miejsce w składzie nie daje im wielu nadziei na występy w RPA.

Do 81 minuty na boisku przebywał Arturo Vidal, a jego Chile pokonało Honduras 1:0. Vidal występował w tym meczu najpierw na lewej obronie, a w drugiej połowie zszedł do środka pomocy. 23-letni piłkarz wnosił często sporo ożywienia w poczynania ofensywne swojej drużyny i był bliski strzelenia bramki i zaliczenia asysty, ale na drodze do szczęścia stawał bramkarz ekipy Hondurasu, Noel Valladares. Dla Vidala był to 24 występ w narodowej reprezentacji.

Ostatnim meczem pierwszej kolejki Mundialu był pojedynek Hiszpanii ze Szwajcarią. Od początku spotkania w ekipie Helwetów zagrali dwaj ?Aptekarze”: Eren Derdiyok i Tranquillo Barnetta. Dla pierwszego z nich był to 22 mecz w kadrze, a dla Barnetty 53 występ. Szwajcaria sprawiła sensację i wygrała z mistrzami Europy 1:0. Swój udział przy bramce Fernandesa miał Derdiyok, który chwilę potem mógł zdobyć gola, jednak po minięciu w polu karnym dwóch Hiszpanów trafił w słupek. Bliski zdobycia gola był również Barnetta, gdyż jego strzał minimalnie minął poprzeczkę. Obaj nasi zawodnicy opuścili boisko pod koniec spotkania.