Gdzie oni są?


Kibice Bayeru Leverkusen na nadmiar sukcesów swojego ulubionego klubu narzekać nie mogą. ?Aptekarzom? nigdy nie udało się zwyciężyć w rozgrywkach Bundesligi, a jedyne liczące się trofea zdobyte przez Bayer: Puchar UEFA i Puchar Niemiec – już dawno osiągnęły pełnoletność.

W Leverkusen z największym rozrzewnieniem wspomina się sezon 2001/2002, gdy mając szansę na potrójną koronę, w ostatniej fazie sezonu piłkarze Bayeru polegli na wszystkich trzech frontach, fundując sobie i kibicom gorzkie rozczarowanie. Z tego powodu ciężko powiedzieć, że był to dla klubu udany sezon, ale na pewno był niezwykle emocjonujący, ze szczególnym uwzględnieniem rozgrywanego w Glasgow finału Ligi Mistrzów.

Jak potoczyły się losy uczestników tamtego majowego wieczoru? Czy któryś z nich wzniósł w górę trofeum Ligi Mistrzów? Ilu z nich wciąż zarabia na życie kopiąc futbolówkę? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

Klaus Toppmöller
Ojciec ówczesnych wyników Bayeru pozostał na stanowisku do 2003 roku. Potem pracował w Hamburgu, a w latach 2006-2008 opiekował się reprezentacją Gruzji. Przy trenerskich roszadach w klubach Bundesligi, sporadycznie wymienia się jego nazwisko, ale od czterech lat w żadnym nie znalazł zatrudnienia.

Hans-Jörg Butt
W Bayerze grał do 2007 roku, skąd przeniósł się do lizbońskiej Benfiki. W Portugalii kariery jednak nie zrobił i po jednym sezonie spędzonym na obczyźnie wrócił do Niemiec i podpisał kontrakt z Bayernem. Z Bawarskiego klubu odszedł po zakończeniu minionego sezonu, żegnając się z kibicami towarzyskim meczem z reprezentacją Holandii. W wakacje próbował swoich sił w pracy z młodzieżą w ekipie z Allianz Arena, ale jak sam przyznał, nie sprawiało mu to satysfakcji i po kilku tygodniach zrezygnował z posady.

Zoltán Sebescen
Jednokrotny reprezentant Niemiec karierę piłkarską zakończył w Leverkusen. W latach
2007-2009 pracował z młodzieżą w Stuttgart Kickers, ale podobnie jak Butt nie odnalazł się w nowej roli.

Boris Živković
Po opuszczeniu Bayeru skierował się na Wyspy Brytyjskie, ale nie zdołał ich podbić. Powrót do Niemiec także nie był zbyt udany i w 2009 roku zawiesił buty na kołku.

Lúcio

Strzelec jedynego gola dla Bayeru w finale. Ze wszystkich uczestników finału po stronie Aptekarzy, Lucio osiągnął w piłce najwięcej, a i jego piłkarska metryczka wygląda najokazalej. Z Bayernem trzykrotnie wygrał Bundesligę i Puchar Niemiec. Z Interem triumfował w Serie A i dwa razy sięgnął po Puchar Włoch. W 2010 roku odbił sobie niepowodzenie sprzed ośmiu lat i podniósł w górę puchar Ligi Mistrzów. Ostatnio był zawodnikiem Juvetnusu, a kilka dni temu został piłkarzem Sao Paulo.

Diego Placente
Argentyńczyk opuścił Bayer w 2005 roku, odchodząc do Celty Vigo. Po dwuletnim pobycie w Hiszpanii wrócił do ojczyzny, ale niebawem znowu zawitał w Europie, podpisując kontrakt z Bordeaux. W Ligue 1 kariery jednak nie zrobił i ponownie, tym razem już na stałe, wrócił do Ameryki Południowej. Obecnie jest podstawowym graczem Argentinos Juniors.

Carsten Ramelow
Do końca kariery bronił barw Bayeru. Z Leverkusen nie odszedł nawet wówczas, gdy kontuzje nie pozwalały mu osiągnąć pełni formy i nie miał wielu okazji na grę w pierwszym składzie. Aktualnie jest wiceprezydentem Związku Zawodowego Profesjonalnych Piłkarzy.

Bernd Schneider
Sympatyczny pomocnik również zakończył karierę jako piłkarz Bayeru. Jego pożegnalny mecz, w którym pierwsza drużyna ?Aptekarzy? zmierzyła się z ekipą przyjaciół Schneidera, był dużym wydarzeniem dla wszystkich fanów zespołu z Leverkusen i sympatycznego piłkarza. Sezon po odejściu został klubowym skautem, a potem także doradcą w zespole Carl-Zeiss Jena, ale żadna z tych funkcji nie przypadła mu do gustu na tyle, by związał z nią swoją przyszłość.

Michael Ballack
Jako jeden z niewielu zrobił karierę poza Bayerem. Z Bayernem trzy razy wygrał Bundesligę, z Chelsea został mistrzem Anglii. W 2010 roku wrócił do Leverkusen, ale daleko było mu do dyspozycji sprzed lat. Sporo czasu spędzał na ławce rezerwowych i w 2012 roku zakończył karierę piłkarską. Obecnie sporadycznie zajmuje się komentowaniem meczów.

Y?ld?ray Baştürk
Po całkiem niezłej przygodzie z Herthą i już mniej udanej ze Stuttgartem, próbował sił w angielskim Blackburn. W Premier League wystąpił jednak tylko raz i po kilku miesiącach pozostawania bez klubu, zdecydował się na zakończenie kariery.

Oliver Neuville
Równie dobrze, co w Leverkusen, poradził sobie w Borussi Moenchengladbach. Jego ostatnim sezonem, jako czynnego zawodnika, był 2010/2011, kiedy grał dla Arminii Bielefeld. Teraz odpoczywa od zawodowego futbolu.

Rezerwowi:

Dimitar Berbatov
Wtedy był tylko rezerwowym, by parę lat później stać się gwiazdą światowego formatu. Z Leverkusen trafił na Wyspy Brytyjskie. Po dobrej grze w Tottenhamie, przeszedł do Manchesteru United. Początki miał trudne, kibice zarzucali mu brak zaangażowania, ale statystyki przemawiały za nim. Jednak przybycie na Old Trafford Chicharito i duża konkurencja w ataku United sprawiły, że pomimo zdobycia korony króla strzelców Premier League (Bułgar zdobył 20 goli, strzelając tylko w 11 meczach), jego pozycja w Manchesterze słabła. Przed obecnym sezonem przeniósł się do Fulham, gdzie jest dzisiaj wiodącą postacią.

Anel Džaka
Bayer do dzisiaj pozostaje najpoważniejszą firmą w CV 33-letniego już pomocnika. Rok po finale LM, który obserwował z ławki rezerwowych, trafił do VfL Osnabrück. Przez kilka sezonów był podstawowym graczem w kliku klubach 2. Bundesligi, dzisiaj gra w barwach TuS Koblenz w Regionallidze.

Jurica Vranješ
Chorwat nie zrobił w Leverkusen zawrotnej kariery. Później także nie wiodło mu się różowo. Po kilkuletniej grze w Stuttgarcie i Bremie, próbował swoich sił w Turcji i Grecji. W zeszłym roku powrócił do rodzinnej Chorwacji, ale po pół roku odszedł z klubu.

Thomas Kleine
Kolejny z niewykorzystanych w finale rezerwowych. Z Bayeru odszedł sezon po potyczce z Realem Madryt. W SpVgg Greuther Fürth szybko stał się liderem zespołu, ale szukając gry w 1. Bundeslidze zameldował się Hannoverze. Stamtąd przeniósł się do Borussii Moenchengladbach, a dzisiaj ponownie możemy oglądać go w Fürth.

Ulf Kirsten
Legenda Bayeru. Kirsten zakończył karierę piłkarską w 2003 roku, ale pozostał w klubie. W sztabie szkoleniowym pracował do 2011 roku. Od października zeszłego roku jest pracownikiem agencji menadżerskiej.

Marko Babić
Kiedy w 2007 roku opuszczał Leverkusen, skierował się do Hiszpanii. Jednak ani pierwsze, ani drugie (po nieudanej przygodzie z Betisem zagrał kilka spotkań dla Herthy) podejście do hiszpańskich boisk, nie okazało się dla niego udane. Aktualnie kopie piłkę w rodzinnym Osijeku.

Frank Jurić
Wieczny rezerwowy Bayeru podobną rolę pełnił w Hannoverze. W 2008 roku wrócił do ojczystej Australii, gdzie szybko przekwalifikował się na trenera. Jego obecnym pracodawcą jest ekipa Melbourne Knights.

Jak widać dla jednych BayArena okazała się przystankiem końcowym w ich piłkarskiej karierze, dla drugich trampoliną do wielkiego futbolu. Niektórzy po odejściu z Leverkusen już nigdzie nie zabłysnęli, inni wręcz przeciwnie. Jednak bez względu na te i inne czynniki, dla wszystkich jest miejsce w historii Bayeru. To oni ją tworzyli.

Tekst zwycięzcy konkursu: Michała Banasiaka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!