BayArena
fot. www.bayer04.de

Bayer Leverkusen stanie w sobotę przed pierwszą próbą osiągnięcia zwycięstwa numer 500 w Bundeslidze w swoim 1181 meczu rozegranym w najwyższej niemieckiej klasie rozgrywkowej. Warunek: Aptekarze muszą pokonać Schalke 04 Gelsenkirchen.

Rywal do najlżejszych nie należy, ale Bayer ma swoje atuty. Jednym z nich jest Stefan Kiessling, król strzelców poprzedniego sezonu, najlepszy strzelec drużyny w bieżącym. Dla popularnego Kiessa weekendowe spotkanie z Königsblauen będzie miało dodatkowy smaczek: napastnik dostanie okazję do okrągłego, trzysetnego występu w Bundeslidze! 59 spotkań Kiessling rozegrał jeszcze w koszulce 1.FC Nürnberg, z kolei w barwach obecnego pracodawcy na boisku pojawiał się aż 240 razy.

Za Aptekarzami przemawia bilans dotychczasowych spotkań z Schalke na BayArenie. W 29 starciach z jutrzejszymi rywalami na własnym stadionie, Leverkusen wygrało aż 17 razy, sześciokrotnie remisując, sześć razy ponosząc porażkę. Spośród zespołów, z jakimi Bayer mierzył się na własnym terenie w lidze, lepszy bilans zwycięstw podopieczni Samiego Hyypii notowali tylko przeciw Mönchengladbach i Kaiserslautern – 18 wygranych spotkań.

BayArena również może okazać się cennym atutem w meczu z trudnym rywalem. W spotkaniach u siebie Bayer przegrał tylko raz w ciągu ostatnich 14 spotkań. Bilans zwycięstw psuje jednak niedawna porażka z Eintrachtem Frankfurt.

Z występami na BayArenie wiąże się kolejna ciekawostka: Aptekarze w 30 ostatnich meczach na własnym terenie tylko raz zapomnieli o tym, jak zdobywa się bramki (ponownie wracają wspomnienia grudniowego meczu z Eintrachtem). Spośród występów składających się na tę serię, w 22 meczach Bayer zdobywał przynajmniej dwa gole.

Sobotnie starcie na szczycie Bundesligi będzie specjalnym wydarzeniem dla dwóch zawodników pierwszego składu Die Werkself. Bern Leno zmierzy się z drużyną prowadzoną przez Jensa Kellera. Leno miał okazję pracować z Kellerem w pierwszej połowie sezonu 2009/10, gdy obecny szkoleniowiec Schalke trenował zespół U19 VFB Stuttgart.

Z kolei Sidney Sam latem przejdzie z Bayeru Leverkusen właśnie do Gelsenkirchen. W tym samym kierunku powędrował również Peter Hermann, zawodnik Aptekarzy w latach 1976-84. Hermann był członkiem sztabu szkoleniowego (przeważnie jako asystent pierwszego trenera) w latach 1989-2008 i 2009-11. Obecnie pełni funkcję asystenta menedżera Schalke, Jensa Kellera.