BayArena
fot. www.bayer04.de

Bayer Leverkusen lekkomyślnie roztrwonił prowadzenie w meczu z HSV Hamburg i w efekcie musiał się zadowolić remisem 2:2.

To spowodowało, że Aptekarze muszą pogodzić się z przeciętnością w tabeli, mimo że Liga Europejska jest tylko 1 punkt przed nimi. O obecnej sytuacji w klubie wypowiada się gwiazda pomocy Michael Ballack.

Bundesliga.de: Panie Ballack, Bayer prowadził z HSV 2:0, aby zremisować 2:2. Czy to porażka?

Ballack: Oczywiście. Właśnie dlatego, że prowadziliśmy 2:0 i zagraliśmy najlepsze 30 minut w sezonie. Potem dopuściliśmy Hamburg do głosu i przez nasze lenistwo straciliśmy punkty. To było zupełnie niepotrzebne. Straciliśmy wiarę w nasze możliwości. Ciężko było się z powrotem zawrócić i walczyć o trzecią bramkę.

Bundesliga.de: Czy to kwestia pewności siebie?

Ballack: W raz z rozwojem wydarzeń straciliśmy wiarę w siebie. Tak było po pierwszym golu, a potem padł drugi. To było rozczarowujące. Brakuje nam koncentracji, zarówno w obronie jak i w ataku. Szczególnie w obecnym okresie jest to istotne, kiedy zajmujemy dopiero 8 miejsce w tabeli. To nie jest nasz cel. Musimy bronić nasze prowadzenia. Tego nie jesteśmy na ten moment w stanie uczynić.

Bundesliga.de: Czy ma Pan wyjaśnienie dla tego spadku jakości gry?

Ballack: Nie, nie mam wytłumaczenia. Mamy silny skład. Mamy wielu młodych zawodników, ale oni są już kilka lat tutaj. W ostatnim roku byliśmy drudzy i wygrywaliśmy w wielu krytycznych momentach. Musimy to przenieść na ten sezon, jeśli chcemy zrealizować nasze cele. W tej chwili tak nie jest. Musimy wrócić do podstaw. Musimy wygrywać pojedynki, nawet jeśli teraz nie idzie dobrze. Potem wszystko wróci do normy.

Bundesliga.de: Jak zespół radzo sobie w tej trudnej sytuacji?

Ballack: Musimy się skoncentrować i ponownie odzyskać naszą siłę. Mieliśmy kilka gier co 3 dni. Teraz jest przerwa na mecze reprezentacji. Trzeba wrócić do gry z nową energią.

Bundesliga.de: Bayer gra szczególnie słabo u siebie. Wygrał tylko 2 z 6 gier. Dlaczego tak się dzieje?

Ballack: Ostatnio zaczęliśmy dobrze. Prowadziliśmy 2:0 i to powinno nam wystarczyć. Musimy potwierdzać naszą klasę w meczach u siebie. Musimy być bardziej ostrożni w kluczowych momentach. Prowadzimy 2:0 grając na pełnym zaangażowaniu. Potem trzeba po prostu przytrzymać odpowiednie standardy. To jest właśnie kluczowe. Nie możemy zostawiać przeciwnikowi 5 metrów wolnego pola. Nie możemy dać powracać przeciwnikom do gry. Dlatego rozdajemy nasze punkty.

Bundesliga.de: Bayer Leverkusen jest daleko od swoich celów w tym sezonie. Kapitan Simon Rolfes podkreśla, że zespół musi zacząć jeszcze ciężej pracować. Gra z HSV na pewno rozczarowała?

Ballack: We wszystkich meczach gramy podobnie. Po zdobyciu bramki we Fryburgu cofnęliśmy się, podobnie z Gladbach, gdzie szczęśliwie zremisowaliśmy. Brakuje nam swobody. Brakuje przekonywującego zwycięstwa, które poniesie za sobą następne.