To właśnie dziś, 1 lipca mija 110 lat odkąd w 1904 roku założony został czołowy niemiecki klub – Bayer 04 Leverkusen.

Wszystko zaczęło się od listu do rady dyrektorów firmy Bayer. W lutym 1903 roku Wilhelm Hausschild, były sekretarz Stowarzyszenia Gimnastyki w Wuppertal, wysłał pismo podpisane przez 170 pracowników do zarządu przedsiębiorstwa z prośbą o utworzenie klubu sportowego i sekcji gimnastycznej.

Odpowiedź nadeszła 1 lipca 1904 roku i w związku z tym założony został jeden z pierwszych niemieckich zakładowych klubów sportowych został założony. Powstał klub sportowy i sekcja gimnastyczna fabryki farb, wcześniej znanej jako Friedrich Bayer & Co.

Bayer 04 Leverkusen od 34 lat nieprzerwanie występuje na boiskach Bundesligi. Nieprzerwanie, gdyż klub z Leverkusen jeszcze nigdy nie zaznał smaku spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Przez ten okres przez Leverkusen przewinęło się wielu znakomitych zawodników, którzy doprowadzili klub do dwóch największych sukcesów: wygranej w Pucharze UEFA w 1988 roku, po zwycięstwie w finale z Espanyolem Barcelona i zdobycia Pucharu Niemiec w roku 1993.

Mimo że klub z BayAreny nigdy nie sięgnął po mistrzowską paterę, nie raz był tego niezwykle blisko, gdyż vice-mistrzem Niemiec był pięciokrotnie. Jeżeli mowa o historii, obowiązkiem mym jest wspomnieć o pamiętnym sezonie 2001/2002, kiedy to Bayer był bliski zdobycia potrójnej korony. Niestety, w trzech przypadkach skończyło się na finałach. Zarówno Bundesligi, Pucharu Niemiec, jak i elitarnej Ligi Mistrzów. Od tego czasu Bayer zyskał przydomek „Vizekusen” – zapewne domyślacie się dlaczego…

Kochanemu klubowi życzymy jak najwięcej sportowych sukcesów, zawodnikom przede wszystkim zdrowia, zarządowi i sztabowi szkoleniowemu trafnych decyzji, a kibicom jak najwięcej radości ze smaku zwycięstw dzisiejszego jubilata!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!