BayArena
fot. www.bayer04.de

To właśnie dziś, 1 lipca mija 110 lat odkąd w 1904 roku założony został czołowy niemiecki klub – Bayer 04 Leverkusen.

Wszystko zaczęło się od listu do rady dyrektorów firmy Bayer. W lutym 1903 roku Wilhelm Hausschild, były sekretarz Stowarzyszenia Gimnastyki w Wuppertal, wysłał pismo podpisane przez 170 pracowników do zarządu przedsiębiorstwa z prośbą o utworzenie klubu sportowego i sekcji gimnastycznej.

Odpowiedź nadeszła 1 lipca 1904 roku i w związku z tym założony został jeden z pierwszych niemieckich zakładowych klubów sportowych został założony. Powstał klub sportowy i sekcja gimnastyczna fabryki farb, wcześniej znanej jako Friedrich Bayer & Co.

Bayer 04 Leverkusen od 34 lat nieprzerwanie występuje na boiskach Bundesligi. Nieprzerwanie, gdyż klub z Leverkusen jeszcze nigdy nie zaznał smaku spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Przez ten okres przez Leverkusen przewinęło się wielu znakomitych zawodników, którzy doprowadzili klub do dwóch największych sukcesów: wygranej w Pucharze UEFA w 1988 roku, po zwycięstwie w finale z Espanyolem Barcelona i zdobycia Pucharu Niemiec w roku 1993.

Mimo że klub z BayAreny nigdy nie sięgnął po mistrzowską paterę, nie raz był tego niezwykle blisko, gdyż vice-mistrzem Niemiec był pięciokrotnie. Jeżeli mowa o historii, obowiązkiem mym jest wspomnieć o pamiętnym sezonie 2001/2002, kiedy to Bayer był bliski zdobycia potrójnej korony. Niestety, w trzech przypadkach skończyło się na finałach. Zarówno Bundesligi, Pucharu Niemiec, jak i elitarnej Ligi Mistrzów. Od tego czasu Bayer zyskał przydomek „Vizekusen” – zapewne domyślacie się dlaczego…

Kochanemu klubowi życzymy jak najwięcej sportowych sukcesów, zawodnikom przede wszystkim zdrowia, zarządowi i sztabowi szkoleniowemu trafnych decyzji, a kibicom jak najwięcej radości ze smaku zwycięstw dzisiejszego jubilata!