Bayern Monachium - Jamal Musiala 2
Vitalii Vitleo / Shutterstock

Trener Bayernu Monachium Vincent Kompany zapowiedział przed wyjazdem do RB Lipsk, że Jamal Musiala powinien znaleźć się w kadrze na mecz, a Joshua Kimmich trenuje i być może będzie gotowy do gry. Bawarczycy są liderem Bundesligi i po zwycięstwie 3:1 z FC Köln poprawili klubowy rekord najlepszego „półsezonu”, poprawiając wynik drużyny prowadzonej wcześniej przez Pepa Guardiolę.

Musiala i Kimmich blisko powrotu

Vincent Kompany poinformował, że jeśli trening w piątek przebiegnie bez problemów, Jamal Musiala będzie obecny w kadrze na mecz w Lipsku. W sprawie Kimmicha trener dodał, że również przyjrzy się jego występowi na treningu i istnieje możliwość, że Kimmich będzie mógł rozpocząć mecz od pierwszej minuty.

Musiala emanuje pozytywną energią, a obecnie nawet drobne rzeczy są dla niego ważne — docenia wszystko bardziej po przerwie zdrowotnej. Kompany zaznaczył, że chce chronić zarówno Musialę, jak i Alphonso Daviesa, a priorytet w tej chwili to integracja obu zawodników z zespołem. Trener dodał, że regularna gra przywróci im formę, a przerwy pozwoliły im wzmocnić ciało, mobilność i szybkość, co może poskutkować powrotem w jeszcze lepszej formie.

Sytuacja na prawej obronie i stan kadry

Kompany przyznał, że klub ma problemy na pozycji prawego obrońcy z powodu urazów i chorób, ale zwrócił uwagę, że z podobnymi trudnościami zespół radził sobie już wcześniej. Wskazał, że wielu innych zawodników może występować na tej pozycji, a absencje potrwają jeszcze kilka spotkań, choć sytuacja mogła być gorsza.

Josip Stanisic i Konrad Laimer wkrótce wrócą, natomiast Sacha Boey nadal jest chory. Kompany zaznaczył jednocześnie, że Alphonso Davies miał dobry tydzień przygotowań.

RB Lipsk — ostrzeżenie przed młodym, rozwijającym się zespołem

Trener Bayernu przypomniał o pierwszym spotkaniu w sezonie, w którym Bayern rozbił RB Lipsk 6:0, i wskazał, że Lipsk to młoda drużyna, która mogła nie zagrać idealnie w pierwszym meczu. Od tego czasu zespół z Lipska był blisko Bayernu przez dłuższy czas i wygrał wiele spotkań, a wielu zawodników wyraźnie się rozwinęło. Kompany podkreślił, że Lipsk ma silną formację ofensywną i zapowiada intensywny mecz, w którym obie drużyny mogą zdobywać bramki.

Christoph Freund o Yan Diomande

Dyrektor sportowy Bayernu Christoph Freund odniósł się do łączeń klubu z zawodnikiem RB Lipsk Yanem Diomande. Freund stwierdził, że ogólnie rzecz biorąc to bardzo dobry zawodnik, który bardzo dobrze się rozwija, i że to normalne, iż dobrze grający piłkarz Bundesligi jest łączony z Bayernem. Dodał, że Diomande jest zawodnikiem Lipska i nie należy nadmiernie komentować tej kwestii ze strony klubu.

Według Freunda Yan Diomande jest bardzo dobrym zawodnikiem, ale na ten moment to piłkarz RB Lipsk i takie powiązania są naturalnym efektem jego postępów.

Vincent Kompany: \”If everything goes well today, Jamal will be there tomorrow. That\’s great for him. With Joshua Kimmich, we\’re also looking at training today. He might even be able to start tomorrow\” pic.twitter.com/9WPnkkLRbA

— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) January 16, 2026