Florian Writz
fot. www.bayer04.de

Mimo wszystkich plotek ? Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w końcu się odbędą! Rok 2022 nie przestaje zaskakiwać nas wydarzeniami sportowymi, a świat piłki nożnej na szczęście nie jest tu wyjątkiem. Jeden z najgorętszych krajów świata będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej jesienią tego roku! Długie lata przygotowań i budowy były dla Emiratów Arabskich prawdziwą walką o organizację imprezy takiej rangi. Według analityków sportowych, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku przyniosą widzom wiele niespodzianek i mogą na zawsze zmienić nasze wyobrażenie o wielkim futbolu! Jak więc przebiegają przygotowania do mistrzostw świata, jakie wyzwania stoją przed krajem gospodarzem i czego można się spodziewać po tym wydarzeniu ? czytaj dalej!

Mistrzostwa Świata 2022 ? największa impreza piłkarska roku

Po raz pierwszy w swojej historii Katar, a także ogólnie Bliski Wschód, będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Wyjątkowość tego wydarzenia polega również na tym, że nie będzie ono przebiegać zgodnie z tradycyjnym harmonogramem. Ze względu na wysokie temperatury panujące latem w Katarze, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbędą się od końca listopada do połowy grudnia, co oznacza, że będzie to pierwszy turniej, który nie odbędzie się w maju, czerwcu lub lipcu! Ponadto mundial zostanie skrócony, a wstępne informacje będą trwały 28 dni, co oznacza, że w tym miesiącu będzie duże zapotrzebowanie na zakłady piłkarskie. Są to również ostatnie Mistrzostwa Świata FIFA z udziałem 32 drużyn. Pomimo głośnego skandalu korupcyjnego związanego z wyborem kraju-gospodarza Mistrzostw w 2022 roku, FIFA wciąż zaprzeczała, że Mistrzostwa Świata zostaną przeniesione z Kataru. Długotrwały proces przygotowań do imprezy takiej skali ma też swoje pułapki, o których warto wiedzieć! 

Koszt hostingu 

Organizator ? FIFA już wielokrotnie powtarzał, że przeprowadzenie mistrzostw w nowym formacie jest koniecznością, zarówno ze względu na popularyzację piłki nożnej w świecie, jak i ewolucję samego formatu. Jednak według wstępnych danych tegoroczna edycja turnieju będzie najdroższa w historii! Już zainwestowano ponad 200 miliardów dolarów, ale to jeszcze nie koniec! Światowe finansiści szacują, że po zakończeniu finałów wartość inwestycji może przekroczyć 300 mld USD. 

Ideologia i kontrowersje

Pomysł zorganizowania mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku w listopadzie wciąż budzi kontrowersje wśród większości ekspertów. Przede wszystkim może to utrudnić regularne rozgrywki w niektórych ligach krajowych na świecie. Eksperci zwracają również uwagę, że organizowanie zawodów o takiej skali w okresie zachodnich świąt Bożego Narodzenia prawdopodobnie wiązałoby się z pewnymi niedogodnościami. Z tego powodu komisja FIFA już skróciła terminy, ale ostateczny harmonogram pojawi się dopiero jesienią. ?Przyznanie organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku pustynnemu Katarowi było ? karygodnym błędem” – tak ujął to jeden z członków komitetu wykonawczego FIFA na niedawnej konferencji prasowej.

Zakazy dla kibiców

Nie jest tajemnicą, że Emiraty Arabskie są znane ze swoich zakazów. Dotyczy to w szczególności sprzedaży alkoholu. Komisja UEFA ogłosiła jednak, że 

na czas trwania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze alkohol będzie częściowo legalny, ale tylko w strefach kibica. Na szczęście zakłady sportowe również są zwolnione z tego zakazu, co oznacza, że kibice będą mogli wspierać swoją ulubioną drużynę! 

Źródło: www.bayerleverkusen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!