BayArena
fot. www.bayer04.de

Podobnie jak w większości gier online, Counter Strike Global Offensive ma również system rankingowy ? w ten sposób określa się, na jakim poziomie umiejętności znajduje się gracz. Jeśli chcesz wspiąć się wyżej, to powinieneś zrozumieć działanie rang i systemu, który się za nimi kryje.

Kiedy uruchamiasz CS: GO po raz pierwszy, od razu zauważasz brak plakietki z rangą obok nazwy gracza. Można ją zdobyć tylko poprzez udział w meczach rankingowych. Zanim jednak będziesz zdolny do gry w ?rankedach?, musisz osiągnąć 2 poziom doświadczenia. Najłatwiej go zdobyć, grając w inne tryby CS: GO tj.: Casual czy Deathmatch.

Kiedy zdobędę pierwszą rangę?

W trybie meczów turniejowych już jakiś czas temu zaszły pewne zmiany. Wcześniej wystarczyło rozegrać tylko 10 meczów i system przyznawał określoną rangę, natomiast teraz trzeba je wygrać. Pomimo tego, że brzmi to łatwo, to tak nie jest. Należy wziąć pod uwagę innych graczy, którzy są dopasowani przez system, a mogą to być zarówno doświadczeni, jak i początkujący. A nawet jeśli w końcu uda się wygrać kilka meczów, można osiągnąć tylko dwa zwycięstwa dziennie. Wynika z tego, że docelowa ranga zostanie przyznana w najlepszym wypadku po pięciu dniach.

Długo wyczekiwane dziesiąte zwycięstwo daje w końcu pierwszą rangę w CS: GO. W zależności od tego, jak gracz radził sobie podczas meczów i jak długo zajęło mu osiągnięcie dziesięciu zwycięstw, jego profil otrzymuje jedną z 18 rang dostępny w grze.

System Elo w CS: GO

System matchmakingu stojący za Counter Strike nie jest nowy. Już w 1960 roku amerykański fizyk i statystyk opracował system oceny, który miał być obiektywny. Jego celem było porównywanie graczy między sobą i kojarzenie tych, którzy prezentowali podobny poziom. System ten nosi nazwę systemu rankingowego FIDE, ale w języku potocznym nazywany jest Elo.

Każdy zawodnik otrzymuje wartość Elo. Wzrasta on w przypadku wygrania meczu i odpowiednio spada w przypadku porażki. System oblicza również prawdopodobieństwo, że dana drużyna wygra. Wymiana punktów odbywa się tylko pomiędzy dwoma drużynami. Po meczu system Elo dostosowuje wyniki graczy tak, aby połączyć rzeczywiste wyniki z wartościami szacunkowymi.

Rangi w Counter Strike Global Offensive

 • Srebro I
 • Srebro II
 • Srebro III
 • Srebro IV
 • Elitarne srebro
 • Mistrzowskie elitarne srebro
 • Złoty laur I
 • Złoty laur II
 • Złoty laur III
 • Mistrzowski złoty laur
 • Mistrzowski obrońca I
 • Mistrzowski obrońca II
 • Elitarny mistrzowski obrońca
 • Wybitny mistrzowski obrońca
 • Legendarny orzeł
 • Mistrzowski legendarny orzeł
 • Mistrzowska pierwsza klasa
 • Elita światowa

Jeśli nigdy nie grałeś w Counter Strike?a, prawdopodobnie na początku otrzymasz srebro. Na tym poziomie roi się od początkujących graczy, ale także oszustów, którzy chcą zepsuć rozgrywkę uczciwym playerom. Ponadto istnieje wiele kont ?smurf?, są to drugorzędne konta graczy, którzy zazwyczaj posiadają wysokie rangi, więc grając na nich, z pewnością przegrasz swój mecz. 

Wydostanie się ze srebrnej rangi, jest trudnym zadaniem, które wielu osobom się nie powiodło. Żaden gracz nie powinien się martwić, ponieważ z odpowiednim nastawieniem i zrozumieniem systemu rankingowego, możliwe jest nawet to, by w przyszłości powalczyć o elitę światową.

Jak awansować wyżej?

Większość nowych graczy jest początkowo umieszczana w jednej z niższych rang. Oczywiście odnosząc zwycięstwa, koniec końców zdobędzie się awans. Najbardziej efektywnym sposobem na ciągłe wbijanie rangi jest wygrywanie jako drużyna. Ci, którzy regularnie wygrywają swoje mecze, będą szybciej piąć się w górę w rankingach. Gracze przegrywający mecz za meczem, bez względu na to, jaki poziom prezentowała reszta drużyny, będą mieć niską rangę przez bardzo długi czas. Kluczowa jest gra drużynowa.

Statystyki osobiste, takie jak liczba zabitych, stosunek zabitych do śmierci, tytuły MVP itp. odgrywają pewną rolę i mogą przyspieszyć wspinaczkę na wyższe poziomy Elo, ale same nie są wystarczające do osiągnięcia awansu. Głównym zadaniem statystyk osobistych jest utrzymanie aktualnej rangi, ponieważ algorytm gry bierze również pod uwagę to, że gracz może być członkiem słabej drużyny i nie musi odwzorowywać jej poziomu.

Nie graj z przypadkowymi graczami

Każdy, kto chciałby wbijać rangi efektywnie, nie powinien grać z przypadkowymi użytkownikami. Najlepiej jest grać w pięcioosobowej drużynie przyjaciół, ponieważ wtedy można się ze sobą dobrze komunikować, a także poznać zachowania każdego z kolegów w danej sytuacji. Jeżeli ta opcja nie jest możliwa, powinieneś zagrać kilka meczów i zaprosić najlepszych graczy, by razem z nimi zdobywać lepszą rangę. Na początkowym poziomie istnieje duże prawdopodobieństwo, że oni również szukają kolegów do gry.

Podsumowanie

Jeśli okaże się, że trafisz do ?silvera?, nie powinieneś się tym przejmować. Z czasem nabierzesz doświadczenia, więc nieuniknione jest to, że awansujesz. Aby podszkolić swoje umiejętności i móc łatwiej awansować, możesz grać na mapach treningowych z warsztatu. Jest tam wiele możliwości treningu tj.: strzelanie do celu na czas lub trening granatów dymnych. 

Dobrym pomysłem będzie również nauka gry od najlepszych. Nagrania z meczów topowych drużyn są dostępne w Internecie, więc bez problemu możesz śledzić poczynania najlepszych graczy na świecie. Masz też możliwość, by robić to na żywo w kasynie GG Bet Polska. Marka ta oferuje obstawianie zakładów najbardziej popularnych drużyn Counter Strike. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla graczy, jak i fanów zakładów bukmacherskich.

Źródło: www.bayerleverkusen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!