Bayer Leverkusen
fot. www.bayer04.de

Jeden z najbardziej utytułowanych klubu Bundesligi, Bayer Leverkusen ma za sobą bogatą historię, która ma już niemal 120 lat. Założony w 1904 roku jako inicjatywa pracowników firmy Bayer, stał się dziś potęgą na europejskich arenach piłkarskich. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że Bayer jest ulubieńcem wielu graczy, obstawiających zakłady sportowe. Dynamiczna i najczęściej ofensywna gra drużyny sprawiła, że chętnie typuje się zakłady bukmacherskie na mecze Bayeru zarówno w trybie przedmeczowym, jak i jako zakłady na żywo. W tym artykule przedstawimy historię Bayer 04 Leverkusen, skupiając się szczególnie na powstaniu zespołu.

Geneza drużyny

Wszystko zaczęło się, gdy w 1903 roku niejaki Wilhelm Hauschild napisał list do swojego pracodawcy, podpisany jeszcze przez 170 innych pracowników. Proponował on, by firma Friedrich Bayer and Co, dzisiaj najlepiej znana jako producent aspiryny Bayer, pomogła w założeniu klubu sportowego. Zarząd odniósł się do tej inicjatywy bardzo entuzjastycznie i 1 lipca 1904 rok oficjalnie powołano klub sportowy. Już trzy lata później wydzielono z niego klub piłkarski, nazwany Sportvereinigung Bayer 04 Leverkusen. Bayer uznawany jest za klub o korzeniach robotniczych, podobnie jak w Polsce na przykład Widzew Łódź. Kultura klubu zakłada więc prezentowanie się nie jako wytworny zespół wysmakowanych snobów, ale przeznaczony dla każdego. Stadion BayArena jest uznawany za jeden z najbardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi. Władze klubu prowadzą też powszechnie działalność charytatywną, promując sport i zdrowie, co stoi zresztą w zgodzie z celami biznesowymi jego głównego sponsora.

Początki nie były proste. W latach 30. zespół grał w trzeciej i czwartej lidze, nie osiągając jeszcze fenomenalnych sukcesów. Pierwszy mały tryumf przyszedł w 1951 roku, gdy piłkarze awansowali do odpowiednika drugiej ligi, nazwanej Oberliga West. W końcu klub zabezpieczył sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, a w 1988 roku awansował nawet do finału Pucharu UEFA, w którym w finale pokonał Espanyol po rzutach karnych. Ważnym wydarzeniem dla piłki w Leverkusen było zjednoczenie Niemiec. Można było już bowiem dzięki temu bez ograniczeń pozyskiwać zawodników z byłego NRD. Wzmocniło to drużynę o takie gwiazdy jak Andreas Thom i Jens Melzig.

Ostatnie lata

Po 2002 roku zespół stracił swoich czołowych zawodników takich jak Michael Ballack i Zé Roberto na rzecz Bayernu Monachium. Rezultatem był słabe wyniki, a nawet ciężka walka o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2002-2003. Po przejęciu steru przez nowego trenera Klausa Augenthalera udało się jednak jakoś utrzymać zespół. W kolejnym roku Augenthaler doprowadził nawet do awansu na trzecie miejsce w lidze i do występów w Lidze Mistrzów. Kolejne lata przyniosły zespołowi mieszane rezultaty, z szóstym miejscem na osiemnaście zespołów w sezonie 2020/21. W obecnym sezonie Bayer zajmuje trzecie miejsce w Bundeslidze, a więc prawdopodobnie zagra w europejskich pucharach, mając niemałe szanse na kolejne tryumfy i ciesząc fanów nie tylko z Niemiec.

Źródło: www.bayerleverkusen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!