Bayer Leverkusen
fot. www.bayer04.de

Miejsc, gdzie możemy nabyć używane przedmioty, jest całkiem sporo. Moda na tego typu rzeczy, sięga daleko w naszą historię, chociaż wiąże się przede wszystkim z antykami. Najlepsze, zabytkowe przedmioty były dostępne dla zamożnych osób, nie tak, jak kasyna online w sieci, które jest otwarte obecnie dla każdego. Specyficznym miejscem ze ?starociami? jest antykwariat. Sprawdźmy, jak się ma jego forma w obecnych czasach.

Funkcja antykwariatu

Historia antykwariatów sięga XV wieku, kiedy powstały pierwsze tego typu placówki we Florencji. W kolejnych wiekach następował ich rozkwit w wielu krajach, w tym w Polsce. Można było w nich nabyć dzieła sztuki, rękodzieło, meble i inne przedmioty posiadające określoną wartość. Antykwariaty, jakie znamy dziś, to przede wszystkim sklepy z używanymi książkami, komiksami, rycinami, plakatami. Choć występują one najczęściej, to prócz nich funkcjonują także antykwariaty o odmiennych specjalizacjach, np. akcesoriach i dodatkach domowych, ozdobach, itp. W nich to możemy znaleźć prawdziwe perełki, unikatowe przedmioty, którym dajemy kolejne życie. Można rzec, że antykwariaty chronią przed zapomnieniem wartościową literaturę, jak i inne dzieła ludzkiej twórczości. Ponadto antykwariat pośredniczy w sprzedaży rzeczy, które ktoś chce sprzedać, ale nie chce tego robić osobiście. W takim przypadku, sklep wystawia dany przedmiot na sprzedaż, a po skończonej transakcji przekazuje pieniądze właścicielowi rzeczy. W zamian za taką usługę, antykwariat pobiera opłatę, na którą zgadzają się wcześniej obie strony. Kwota ta jest zazwyczaj określonym procentem od wartości sprzedanego przedmiotu.

Popularność antykwariatów przed pandemią

Osób chcących kupić ciekawe i wartościowe pozycje książkowe, od lat jest mnóstwo. Kiedy nie było pandemii i obostrzeń z nią związanych, wówczas antykwariaty miały się całkiem dobrze. Wielu właścicieli prowadziło swój biznes głównie w formie stacjonarnej. Oznaczało to posiadanie swojego lokalu lub jego najem, co łączyło się z kosztami. Miejsc, które zajmowały się sprzedażą przedmiotami i książkami używanymi, było naprawdę sporo. Niektóre z nich miały swój niepowtarzalny klimat i charakter, dzięki czemu można było się przenieść do zupełnie innej czasoprzestrzeni. Antykwariat miał swój specyficzny wygląd, ale i zapach starych książek. To w nich często mogliśmy odnaleźć takie pozycje, których w księgarniach już nie było, np. książki wycofane z obiegu, już niewydawane. To dla poszukiwaczy ciekawej literatury ostatnia szansa na to, aby tego typu książki odnaleźć i nabyć. Z uwagi na postęp technologiczny i rozwój platform sprzedażowych, spora liczba antykwariuszy przeniosła swój biznes do sieci. Część z nich nadal prowadzi sprzedaż stacjonarną, równocześnie łącząc biznes online. Od lat bowiem taka forma sprzedaży jest bardzo popularna, a w ostatnich latach stała się jeszcze wygodniejsza i bardziej powszechna.

Czystki w trakcie pandemii

Z uwagi na długi czas zamknięcia sklepów, zakazu wychodzenia z domów i innych obostrzeń pandemicznych, sytuacja na rynku sprzedaży uległa zmianie. Spora liczba właścicieli różnych biznesów, w tym antykwariatów, musiała zamknąć swoją działalność. Kto mógł, przeniósł swój biznes do internetu, zaś inni musieli się przebranżowić. Od zeszłego roku widać, że branża księgarniana i antykwariaty mocno ucierpiały i duża z nich liczba po prostu zniknęła. Niszę rynkową odnalazł w tym jeden przedsiębiorca, który wykupuje znaczne ilości książek z likwidowanych placówek, i sprzedaje je dalej do sklepów online. Jego rola polega na magazynowaniu książek, które zalegają w lokalach zmuszonych do zamknięcia. Zarówno księgarnie, jak i antykwariaty stacjonarne, chcą szybko pozbyć się swego towaru i zaoszczędzić na opłatach. W internecie natomiast handel kwitnie, więc jeśli w naszym mieście zabraknie antykwariatu lub innego punktu, wówczas możemy poszukać interesujących nas przedmiotów w sklepach online.

Źródło: www.bayerleverkusen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!