Dzisiaj jest sobota, 16 styczeń 2021. 00:16Wciśnij ESC, aby zamknąć


Wywiady z Kuczem i Maliszewskim - opowiadają o testach w Bayerze!

Zapraszamy Was do ciekawej lektury dwóch wywiadów - z Tomaszem Kuczem, 15-letnim bramkarzem Polonii Warszawa i Michałem Maliszewskim, koordynatorem grup młodzieżowych w tym klubie, który towarzyszył młodemu golkiperowi na testach w Leverkusen.

Michał Maliszewski

Jak Tomasz Kucz otrzymał szansę wyjazdu na testy do Bayeru?

Tomek regularnie występuje w reprezentacji województwa mazowieckiego. Gra w tej kadrze ze starszymi o rok kolegami. Ponadto otrzymał w ostatnim czasie powołanie do juniorskiej reprezentacji Polski, w której dobrze wypadł. W naszym klubie gra w roczniku 1999, ale trenuje też z pierwszym zespołem Polonii Warszawa.

Kontakt z włodarzami Bayeru mieliśmy już wcześniej. W zeszłym roku zorganizowaliśmy naszym trenerom staż trenerski w tym klubie, a o wyjeździe Tomka zdecydował jego bardzo wysoki poziom sportowy.

Jak wygląda normalny dzień młodego piłkarza w Leverkusen? Jak spędzaliście czas poza treningami, w niewielkim, jak na standardy niemieckie, mieście?

Młodzi zawodnicy Bayeru chodzą do normalnych szkół, potem zostają przywożeni specjalnymi busami do klubu. Busy Bayeru kursują w kilku kierunkach od Leverkusen, w promieniu 50 kilometrów. Po zajęciach zawodnicy zostają odwiezieni do swoich miejsc zamieszkania.

Piłkarze przyjezdni mieszkają w dużych domach, które Bayer przekazuje rodzinom zaprzyjaźnionym z klubem. W takich domach każdy ma swój pokój, ale w razie potrzeby rodzina służy swoją pomocą.

Przerwy w treningach przeznaczaliśmy na oglądanie miasta, stadionu, akademii, spożywanie posiłków i rozmowy z pracownikami Bayeru 04.

Na stronie Polonii ocenił Pan pobyt w Leverkusen jako perfekcyjnie przygotowany przez Aptekarzy, stawiając go wyżej niż testy w Barcelonie czy Tottenhamie. Co się składa na taką opinię?

Tak, organizacja naszego pobytu stała na najwyższym poziomie. Gospodarze o wszystko zadbali. Wcześniej wyjeżdżałem do różnych klubów, również tych wielkich. Były to jednak typowe staże trenerskie, na które jechałem sam albo z innymi trenerami Polonii Warszawa.

Ten wyjazd miał trochę inny charakter. Działacze Bayeru też mieli w nim interes. Zapewne również i z tego powodu można było dostrzec pewne różnice.

Kogo mieliście okazję poznać podczas testów w Leverkusen?

Poza trenerami pracującymi w Bayerze, mieliśmy również okazję spotkać się z włodarzami Bayeru 04 - prezesem Wolfgang Holzhäuser i dyrektorem sportowym Rudi Völler. Na dłuższą rozmowę zaprosił nas z kolei manager do spraw sportowych - Michael Reschke. Nasz pobyt został jednak zorganizowany przez Slawo Czarniecki (Slawomir Czarniecki, trener Bayeru U13 - przyp. red.) i to jemu należą się największe słowa podziękowania.

Jak oceniano postawę Tomka? Na co trenerzy mający z nim zajęcia zwracali mu najczęściej uwagę?

Oceniano go pod kątem gry nowoczesnego bramkarza. Każdy trening był nagrywany, brało w nich udział wielu trenerów. Wskazywano jego mocne strony, ale i deficyty - na pewno jest nad czym pracować.

Czy jest szansa, że ktoś jeszcze z Polonii wyjedzie na testy do Bayeru? Jaka jest najbliższa przyszłość przed utalentowanym bramkarzem?

Jeśli chodzi o Tomka, to na tym etapie mogę jedynie powiedzieć, że jest pozytywny feedback ze strony Bayeru. Będziemy z nim w stałym kontakcie w kontekście Tomka. Sam Tomek ma jeszcze przed sobą 1,5 roku gimnazjum - do tego momentu będzie w Polonii. A potem? Wszystko zależy od niego. To samo zresztą tyczy się jego kolegów z zespołu.

Tomasz Kucz

Jakie wrażenie zrobili na Tobie piłkarze zespołów juniorskich, z którymi miałeś okazję trenować?

Rocznik 99 wywarł na mnie olbrzymie wrażenie, prezentują bardzo wysoki poziom, gra przeciwko nim byłaby ogromnym wyzwaniem. Atmosfera w drużynie panuje doskonała. Co do starszych roczników - trudno stwierdzić, ponieważ odbyłem z nimi jeden trening, ale wrażenie pozostawili bardzo pozytywne.

Jak ocenisz warunki do treningu, jakie zastałeś w Leverkusen?

Wrażenie robi duży obiekt, kilka boisk o naturalnej nawierzchni, oraz jedno sztuczne w pełnym wymiarze. Następnym atutem jest siłownia znajdująca się w budynku, dodatkowym plusem była pogoda - w Polsce wtedy -16, natomiast w Leverkusen +8.

Co będziesz najmilej wspominał z pobytu w Leverkusen? Wróciłeś podobno z prezentami.

Najmilej wspominać będę atmosferę jaka panowała w klubie - wszyscy byli niesamowicie przyjaźnie nastawieni. Bardzo podobały mi się treningi, które były intensywne oraz na których zwracano mi uwagę na elementy, nad którymi muszę jeszcze dużo pracować.

Tak, dostałem rękawice bramkarskie od pierwszego bramkarza Bayeru Leno, dodatkowo otrzymałem rękawice Adidasa i strój bramkarski. Prezenty wręczył mi trener bramkarzy pierwszego zespołu (David Thiel - przyp. red.) oraz trener, z którym miałem treningi i dyrektor sportowy (Rudi Völler - przyp. red). Byłem tym bardzo mile zaskoczony.

Co udało Ci się zwiedzić w Leverkusen? Jak porównasz te miasto do stolicy Polski?

W Leverkusen byłem w galerii, na stadionie, który wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Obejrzałem tam trening bramkarzy pierwszej drużyny. Jadałem również w różnych restauracjach. Mój pobyt był ukierunkowany na ciągły trening, w którym chciałem jak najlepiej się zaprezentować. Miasto ma swój klimat, chętnie bym je zwiedził, lecz nie chcę porównywać do Warszawy, gdyż Warszawa jest miastem, w którym się urodziłem i zawsze będzie to miasto, gdzie mam rodzinę oraz przyjaciół. Jestem wdzięczny za zaproszenie mnie na testy do takiego klubu, jakim jest Bayer oraz za tak miłe przyjęcie.

Rozmawiał: Martin Huć

 

Data: sobota, 9 luty 2014; 19:49;  Źródło: --- Autor: martinbm

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze

Komentarze użytkowników

paulinik90

Grupa: Użytkownicy
Komentarzy: 1
Dołączył: 2014-03-22
Wysłano: 22 marzec 2014; 21:34

Kluczem jest dobry trening? Przygotowanie psychiczne jest równie ważne, szkoda że o tym się zapomina.

« poprzednia 1 następna »MECZE BAYERU LEVERKUSEN
  • NASTĘPNY
  • POPRZEDNI
1899 Hoffenheim
1-4
Bayer 04 Leverkusen
2018.01.20, godz. 20:30 / 19. kolejka
TABELA LIGOWA
p. Drużyna M Z R P PKT
1 Bayern Monachium 19 15 2 2 47
2 Bayer 04 Leverkusen 19 8 7 4 31
3 FC Schalke 04 19 8 7 4 31
4 RB Leipzig 19 9 4 6 31
5 Bor. Mönchengladbach 19 9 4 6 31
STRZELCY
1. Volland Kevin 10
2. Bailey Leon 7
3. Alario Lucas 5
4. Brandt Julian 4
5. Mehmedi Admir 2
ANKIETA
Heiko Herrlich...
...to trener na lata, który zapewni nam powrót do górnej połowy tabeli!

...to rozwiązanie tymczasowe, po sezonie trzeba szukać nowego trenera.

...to jakieś nieporozumienie, trzeba szukać kogoś na gwałt, póki jeszcze nie bijemy się o utrzymanie!

facebook
STATYSTYKI
Na stronie przebywa obecnie 242 osób - 240 gości
i 2 użytkowników

Na stronie dotychczas ukazało się: 2442 newsów i 1178 komentarzy


olej kokosowy - w diecie dla sportowców
Tak dla Kadry - Reprezentacja, Kadra
Tottenham Hotspur