Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maj 2019. 10:55

W pojedynku Schmidtów górą Martin: Bayer - Mainz 0-2

Naszą stabilnością jest brak stabilności. Niestety, kiedy notujemy dwa zwycięstwa w lidze z rzędu, oznacza to, że wkrótce zaczniemy przegrywać. Rzeczywiście, niedawno przytrafiła się nam porażka z Atletico. I choć w tamtym meczu mogliśmy znaleźć jeszcze jakieś pozytywy - w końcu Aptekarze mierzyli się z rywalem z najwyższej półki, podjęli walkę, rzucili rękawicę, jeździli na tyłku po murawie, i tak dalej - to tego, co widzieliśmy dziś w rywalizacji z FSV Mainz, nie usprawiedliwia nic.

Nie było to spotkanie, w którym obie strony grałyby wyważony, ostrożny futbol, starając się wpierw wybadać przeciwnika, by dopiero wtedy przeprowadzić akcję ofensywną. Nie, zaczęliśmy z grubej rury. W 2. minucie fatalny błąd w środku boiska popełnił próbujący wycofać piłkę do linii obrony Lars Bender. Futbolówka trafiła do Jhona Cordoby, który miał spory dystans do przebiegnięcia nim zbliżył się pod bramkę Bernda Leno, ale i mnóstwo przestrzeni bez zawodników gospodarzy. Jego samotny rajd zakończył się strzałem i kapitalną interwencją bramkarza die Werkself.

Bayer wciąż próbował się otrząsnąć po tej akcji, a tymczasem piłkarze Mainz wykonywali swoją robotę: 3. minuta, rzut rożny, dośrodkowanie, na piąty metr nabiega na główkę niepilnowany Stefan Bell. Piłkarz FSV uderzył tak mocno, że piłka, choć trafiła w rękawice Bernda Leno, i tak kontynuowała swą podróż do siatki. Na BayArenie zrobiło się 0-1. (Inna sprawa, że rzutu rożnego nie było i arbiter powinien wskazać na rozpoczęcie gry od bramki.)

Aptekarze mogli pokusić się o szybką odpowiedź, jednak dobre dośrodkowanie Tina Jedvaja z prawego skrzydła (4.) poszło na marne, gdy z piłką minimalnie minął się wchodzący na wślizgu na pozycję strzelecką Kevin Volland.

Po chwili mogło, a nawet powinno być 0-2. Akcje lewym skrzydłem w wykonaniu piłkarzy Mainz za każdym razem przynosiły zagrożenie w polu karnym gospodarzy. Nie inaczej było w 6. minucie: po wrzutce z lewego skrzydła piłka znalazła w szesnastce Levina Öztunaliego. Były piłkarz Bayeru uderzył głową, minimalnie pudłując.

Co nie udało się Levinowi w 6. minucie, powiodło się pięć minut później - i to z rzutu wolnego. Öztunali nawet nie musiał uderzać, wystarczyło spróbować dośrodkowania. Piłka bita w światło bramki przefrunęła nad głowami nabiegających do niej zawodników z pola, skozłowała tuż przed Leno, po czym wpadła do bramki. Trafienie na 0-2 poważnie obciąża naszego golkipera.

Niemrawi na połowie rywala Aptekarze stanęli przed szansą na bramkę kontaktową w 14. minucie, jednak uderzenie Jedvaja odbił przed siebie broniący dostępu do bramki Mainz Jonas Lössl, sytuację ostatecznie wyjaśnili obrońcy gości.

Zapanowało kilkanaście minut posuchy, w trakcie której zawodnicy Rogera Schmidta próbowali zmontować jakiś w miarę składny atak. Nie wychodziło, na drodze stawali mądrze się broniący defensorzy przyjezdnych. Dopiero na dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy szarpana akcja piłkarzy Bayeru zakończyła się groźnym uderzeniem: piłka odbita od Chicharito trafiła na siedemnasty metr do Kaia Havertza, który oddał mocny strzał, podbity jednak przez obrońcę, wskutek czego futbolówka pomknęła ponad poprzeczką.

Ostatnią godną odnotowania akcję ofensywną pierwszej połowy przeprowadzili w 36. minucie goście. Naturalnie, lewym skrzydłem. Po otrzymaniu piłki w polu bramkowym Bayeru, efektowną sztuczką techniczną przy uderzeniu na krótki słupek popisał się Cordoba. Bernd Leno tym razem był jednak na posterunku.

Teoretycznie w meczowej relacji powinno się poświęcać tyle samo uwagi obu połowom spotkania... Jednak wszystko, co najciekawsze w tym pojedynku, miało miejsce w pierwszym kwadransie. Druga połowa to klasyczne starcie Bayeru, gdy nie ma swojego dnia: a to ostatnie podanie nie w tempo, a to napastnik potknie się w decydującym momencie, a to nagle spod ziemi wyrośnie obrońca, który przetnie kluczowe dogranie... Aptekarze byli przy piłce, non stop atakowali, a nie wynikało z tego NIC. Nie pomogło wprowadzenie Stefana Kiesslinga w 54. minucie, ani Juliana Brandta w 67. Mecz dalej wyglądał tak samo.

Jedynym celnym strzałem zawodników Bayeru w drugiej odsłonie spotkania było mocne uderzenie Kevina Vollanda z rzutu wolnego (62.). Piłka zmierzała pod poprzeczkę, jednak dobrze ustawiony Jössl nie miał większych kłopotów z wypiąstkowaniem jej na rzut rożny.

W końcówce, jakby od niechcenia, kontrę wyprowadzili zawodnicy Schmidta. Martina Schmidta, oczywiście. Cordoba dośrodkował na głowę wbiegającego w pole karne Yoshinori Muto, Japończyk nie był jednak w stanie pokonać Leno.

I to by było na tyle. Pozostałe pięć minut meczu plus trzy minuty doliczonego czasu gry piłkarze Bayeru spędzili na kolejnych beznadziejnych próbach przedostania się w pole karne rywala. Po pierwszej połowie do szatni pożegnały ich gwizdy. Na koniec drugiej już nie bardzo miał kto gwizdać, ponieważ na długo przed końcowym gwizdkiem arbitra spora część widzów (bo przecież nie kibiców, ci zostają do końca choćby nie wiem co) dała sobie spokój z tym żenującym spektaklem.

Bayer - Mainz 0-2. Po chwili nadziei na wiosenne przebudzenie, wracamy na ziemię...

Data: sobota, 25 luty 2017; 17:54;  Źródło: --- Autor: Adrian