Dzisiaj jest wtorek, 22 sierpień 2017. 18:44

Szczęśliwa wygrana po dobrych jedynie pierwszych 45 minutach. Bayer - Mainz 3:2

Bayer Leverkusen zaprezentował przeciętną formę na inaugurację rundy rewanżowej Bundesligi, w której pokonał FSV Mainz 3:2. W następnej kolejce stanie naprzeciwko Werderowi Brema. "To była ważna wygrana dla nas" - przekonywał po meczu strzelec zwycięskiego gola Lars Bender.

Aptekarze prowadzili do przerwy po dobrych pierwszych 45 minutach 2:0 po samobójczym golu Pospecha (11 minuta) i trafieniu głową po rzucie rożnym Friedricha (35 minuta). Mainz wróciło jednak szybko do gry po golach Polanskiego (50 minuta) i Caligiurego (53 minuta).

To była interesująca konfrontacja na Bay Arena. Mecz zaczął się dobrze dla gospodarzy. Aptekarze z Danny da Costą na prawej obronie i Derdiyokiem w ataku zaczęli dynamicznie i wyglądali na pewnych siebie. Da Costa i Castro stwarzali ciągłe zagrożenie po prawej stronie.

Po jednej z wrzutek w pole karne padła pierwsza bramka. Pospech nieumiejętnie przeciął podanie do Ballacka i trafił do własnej bramki.

Dwie drużyny umiejętnie się blokowały, choć to akcje Bayeru były bardziej wyraziste. Mainz nie stwarzało praktycznie żadnego zagrożenia pod polem karnym Leno. W 35 minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Castro bramkę głową strzelił Friedrich. Taki wynik utrzymał się do przerwy, mimo groźnego strzału Yilmaza w 45 minucie, kiedy to piłka trafiła w zewnętrzną część słupka.

Prowadzenie uśpiło Bayer, podobnie jak w meczu z HSV. Dodatkowo w Mainz na boisku pojawili się Szalai i Caligiuri, którzy od początku rozruszali grę gości. Zaledwie 4 minuty wystarczyły im, aby wyrównać. Najpierw po rzucie wolnym Soto, obrona nie potrafiła zaasekurować piłki po odbiciu przez Leno strzału głową Chopo Moutinga. Dopadł do niej Polanski i nie miał problemów z wbiciem do pustej bramki. Po kolejnym błędzie Caligiuri przelobował Leno w sytuacji sam na sam.

Bayer próbował się przebudzić, co wspomógł trener Dutt wpuszczając Kiesslinga zamiast słabego Ballacka. Zmiana pomogła, gdyż wreszcie ataki gospodarzy były groźniejsze.

W 70 minucie szczęście do gospodarzy się uśmiechnęło. Po rzucie rożnym Kadleca, na pozycję wyszedł Bender i strzałem głową zdobył decydującego gola.

Mainz nie zamierzało się poddawać. Najpierw sędzia Weiner nie odgwizdał ewidentnego karnego po faulu Kadleca na Szalaiu w 90 minucie, a w 93 minucie Chopo Mouting trafił w słupek. Bayer wygrał szczęśliwie, dzięki dobrej dyspozycji w pierwszej połowie i efektownym stałym fragmentom gry.

Bayer zbliżył się na punkt do piątego w tabeli Werderu Brema, z którym zmierzy się w najbliższą sobotę o 15.30.

Reakcje pomeczowe:

Robin Dutt (Bayer): Graliśmy bardzo dobrze w pierwszej połowie. Potrzebowaliśmy głębokiego odbicia po tym jak oni zremisowali na 2:2. Ciągle trochę nam brakuje, aby grać dobrze przez całe 90 minut.

Thomas Tuchel (Mainz): Nie można tak grać w Bundeslidze, jak my w pierwszej połowie. Nic nie było wtedy dobre. Nie mogliśmy oczekiwać wiele od gry, w której przegrywaliśmy dwoma golami.

Statystyki:

Bayer 04: Leno; da Costa,Friedrich (Toprak 85?), Schwaab, Kadlec; Bender, Reinartz; Castro, Ballack (Kießling 60?),Schürrle;Derdiyok (Rolfes 80?).

FSV Mainz 05:Wetklo; Pospech, Bungert, Noveski, Fathi; Baumgartliner, Polanski (Malli 77?), Soto; Choupo-Moting, Yilmaz (Szalai 46?),Ujah (Caligiuri 46?).

Gole: 1-0 Pospech (10?, samobój), 2-0 Friedrich (35?), 2-1 Polanski (50?), 2-2 Caligiuri (53?), 3-2 Bender (70?).

Żółta kartka: Friedrich.

Sędzia:Michael Weiner (Giesen).

Widzów: 24,365.

Graczy gospodarzy żegnały gwizdy. Miała na nie wpływ postawa w II połowie, która była fatalna. Początek meczu pokazał jednak, że można grać szybko i na jeden kontakt. Cieszy fakt, że udało się wygrać. Widać brak dysponenta piłek w środkowej strefie. Martwi, że nie poprawiła się koncentracja i szybko daliśmy sobie wydrzeć pewną przewagę. W obecnej sytuacji trzeba się koncentrować na asekuracji miejsca gwarantującego start w Lidze Europejskiej, gdyż wyprzedzenie kogoś z pierwszej czwórki w tym momencie i tej stracie punktowej wydaje się bardzo trudne. Może w tym pomóc granie całych meczów tak jak z Mainz w pierwszej połowie, bądź zadyszka kogoś z czołówki.