Dzisiaj jest wtorek, 16 lipiec 2019. 06:10

Przed meczem z Schalke - Wygrajcie!

Żarty się już skończyły. Mecz na BayArenie z Schalke jest bardzo ważny dla podopiecznych Juppa Heynckesa, bo jeśli myślą o mistrzostwie Niemiec, to niewątpliwie te spotkanie muszą wygrać. Miejmy nadzieję, że nasi piłkarze w dobry sposób zrehabilitują się kibicom za porażkę 3:0 sprzed tygodnia w Dortmundzie.

W ostatnich siedmiu meczach pomiędzy tymi zespołami aż 5 razy wygrywał Bayer i 2 razy kibice byli świadkami remisu. Ostatni raz ekipa z Gelsenkirchen wygrała w lutym 2006 roku po dramatycznym spotkaniu, które zakończyło się rezultatem 7:4. Równie emocjonująca była ostatnia potyczka tych drużyn w rundzie jesiennej. Bayer prowadził do 83 minuty 2:0, by ostatecznie jednak wrócić do Leverkusen tylko z jednym punktem.

Jedną z bramek dla ?Aptekarzy" zdobył w tamtym spotkaniu wielki nieobecny sobotniego meczu, Stefan Kiessling, który narzeka na bóle mięśni. Nie dojdzie więc na boisku do pojedynku czołowych snajperów Bundesligi. Stawce najlepszych strzelców ligi przewodzi właśnie Kiessling z 16 bramkami, ale tuż za nim z 15 trafieniami jest Lucas Barrios z Dortmundu i Kevin Kuranyi, napastnik naszego sobotniego rywala, Schalke. W ekipie gospodarzy, poza Kiesslingiem, nie zagra również Arturo Vidal, który ponownie pauzuje za kartki. Ciągle kontuzjowany jest Simon Rolfes. W związku z kontuzją Kiesslinga, w ataku ?Aptekarzy" po raz pierwszy w tym sezonie w podstawowym składzie wyjdzie Patrick Helmes, który jak na razie ma jedną bramkę na koncie. Trudno odgadnąć jak Jupp Heynckes zestawi linię pomocy, gdzie do gry gotowi są Reinartz, Castro, Kroos, Barnetta i Renato Augusto.

Takich kłopotów kadrowych nie ma Felix Magath. W jego zespole w sobotę nie zagrają na pewno Pander, Pilatsikas, Kenia i Jones - jednak Ci zawodnicy w tym sezonie nie stanowią o sile zespołu z Veltins Arena. Ten ostatni, Jermaine Jones, to były zawodnik Bayeru, który w latach 2004-2005 rozegrał dla nas 5 spotkań w Bundeslidze. Jest on jedynym graczem spośród zawodników obu drużyn, który ma za sobą przeszłość w ekipie rywala. Za to trenerem ekipy z Gelsenkirchen był kiedyś Heynckes. Jupp prowadził Schalke w sezonie 2003-2004 oraz na początku kolejnego sezonu. Po przeciętnych wynikach został jednak zwolniony.

Przed rozpoczęciem sezonu na pewno nikt nie zakładał, że Bayer i Schalke będą walczyły o tytuł mistrza. Bayer miał za sobą nieudany sezon, a Schalke wciąż ma spore kłopoty finansowe. Tymczasem sobotni mecz będzie być może jednym z kluczowych w rywalizacji o ?majstra". Poza tym dojdzie do ciekawego pojedynku bramkarzy - Adlera i Neuera. W ostatnich tygodniach obsada pozycji golkipera w reprezentacji Niemiec, to jeden z najgorętszych tematów w mediach naszych zachodnich sąsiadów. Po kilku słabszych występach w klubie i w meczu reprezentacji, sporo osób wydaje się straciło zaufanie do Adlera, domagając się postawienia na Neuera. Na przekór wszystkim, w meczu ostatniej kolejki z HSV Hamburg błąd popełnił golkiper Schalke, który po uderzeniu z wolnego wypuścił przed siebie piłkę, którą do bramki wbił Ruud van Nistelrooy.

Tamten mecz zakończył się wynikiem 2:2. O wiele gorzej spisała się nasza drużyna, która najpierw nie wykorzystała świetnych okazji w pierwszej połowie, a po przerwie dała sobie wbić trzy bramki Borussii Dortmund. Tym razem Bayer zagra jednak przed własną publicznością. Na BayArenie ?Aptekarze" jeszcze w tym sezonie nie przegrali odnosząc 10 zwycięstw i trzykrotnie remisując. Schalke jednak dobrze spisuje się na wyjazdach i jest w tej chwili, pod względem meczów rozegranych na obcym stadionie, na 2 miejscu za Werderem. Co ciekawe, będzie to pojedynek drużyny, która zdobyła najwięcej bramek w lidze (Bayer - 56) z zespołem, który stracił ich najmniej (Schalke - 22).

Problemem Felixa Magatha może być to, że jego podopieczni w środę rozegrali ciężkie spotkanie w półfinale Pucharu Niemiec przeciwko Bayernowi. Po 90 minutach żadna z ekip nie miała na koncie bramek i rozegrano dogrywkę, w której tuż przed upływem 120 minut, gola dla monachijczyków zdobył Arjen Robben. Czy więc trzy dni wystarczą im na regenerację sił przed kolejnym trudnym meczem? Tym nie musi się martwić na pewno Jupp Heynckes. Jego problemem jest to, że Bayer traci w ostatnich meczach dużo bramek.

Co ciekawe, sędzią tego spotkania jest pan Michael Weiner, który prowadził także jesienną potyczkę tych drużyn. Poza tamtym meczem, Weiner sędziował jeszcze po jednym razie każdej z drużyn i też padły wtedy rezultaty remisowe (Hoffenheim-Schalke 0:0 i Werder-Bayer 2:2).

Czy więc i tym razem będziemy świadkami remisu? Czy może Bayer wygra i wyprzedzi Schalke w tabeli? Kto będzie lepszy w potyczce dwóch najlepszych w tej chwili bramkarzy w Niemczech? Wszystko wyjaśni się w sobotę. Start spotkania o 18.30. Trasmisja w Eurosport 2.

Data: piątek, 26 marzec 2010; 11:47;  Źródło: --- Autor: martinbm