Dzisiaj jest sobota, 15 grudzień 2018. 01:08

Podsumowanie 20 kolejki - Zima na niemieckich stadionach

Po ostatniej styczniowej kolejce, gorąco zrobiło się pewnie na posadach trenerskich Werderu i Hoffenheimu. Te drużyny w styczniu nie zdobyły ani jednego punktu. Ten sam problem dotyczy również piłkarzy Hannoveru. Co raz bliżej bezpiecznej strefy znajduje się berlińska Hertha. Do zmian nie doszło na szczycie tabeli, gdzie Bayer Leverkusen jest ciągle liderem i nad 4 w tabeli Borussią ma już 8 punktów przewagi. Na większości stadionów w tej kolejce, piłkarze musieli się zmagać z silnymi opadami śniegu.

20 serię spotkań rozpoczął interesujący mecz w Hamburgu, który gościł mistrza Niemiec, VfL Wolfsburg. Gości po raz pierwszy w roli szkoleniowca poprowadził Köstner, który jak na razie zastępuje zwolnionego Veha. Kibice gospodarzy przynajmniej tydzień muszą jeszcze poczekać na debiut w barwach ich drużyny van Nistelrooya, który te spotkanie obejrzał z trybun. Gdy wydawało się, że 3 punkty pojadą do Wolfsburgu, bramkę po fatalnym błędzie bramkarza Andre Lenza, zdobył Piotr Trochowski. Gospodarze zasłużyli na tego gola, będąc w tym meczu drużyną lepszą. Przegrywali jednak od 34 minuty, gdy swoją 9 bramkę w sezonie zdobył Edin Dzeko. Napastnik gości mając na plecach obrońcę, zdołał przyjąć futbolówkę, obrócić się z nią i mierzonym strzałem w lewy róg pokonać Franka Rosta. Podopieczni Bruno Labbadii w całym meczu przeważali - trafiając w słupek, poprzeczkę, a dwukrotnie piłkę z linii bramkowej wybił kapitan gości, Josue. Bardzo dobrze, jak również szczęśliwie, cały mecz bronił Andre Lenz. Fatalnie zachował się jednak przy strzale Trochowskiego z wolnego. Golkiper gości za wcześnie ruszył do piłki, a ta poleciała ... w drugą stronę. Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, Wolfsburg po raz pierwszy od 9 spotkań stracił mniej niż 2 bramki.

Aż 7 bramek zobaczyli kibice zgromadzeni na Borussia Park w Gladbach, gdzie ich ulubieńcy zmierzyli się z Werderem. W 18 minucie meczu większość z nich zaczęła świętowanie wygranej, gdyż zespół Michaela Frontzecka prowadził już 3:0. Ostatecznie do końca spotkania musieli drżeć o wynik, bowiem ze stanu 4:1 zrobiło się w 85 minucie 4:3, za sprawą rzutu karnego, który wykorzystał Frings. Na wyrównanie drużynie z Bremy zabrakło już czasu. Bohaterem spotkania został napastnik gospodarzy, urodzony w Argentynie Raul Bobadilla. 22-letni zawodnik miał udział przy każdej bramce swojej drużyny - zdobył bowiem 2 bramki i zaliczył 2 asysty. Dla szkoleniowca Werderu, Thomasa Schaafa nadchodzą ciężki dni. Jego podopieczni przegrali 5 mecz z rzędu w lidze. Ostatni punkt Werder na niemieckich boiskach zdobył 6 grudnia remisując z FC Köln, a ostatnie zwycięstwo (6:0 z Freiburgiem) przypada na 21 listopada. Bremeńczycy zajmują po tej kolejce 6 pozycję, tracąc do miejsca premiowanego awansem do eliminacji Ligi Mistrzów już 13 punktów. Zarząd może więc stracić cierpliwość do szkoleniowca, który w klubie pracuje już od 1999 roku. Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie Werder również słabo spisał się w lidze, zajmując 10 miejsce.

Potknięcia Werderu nie potrafili wykorzystać piłkarze Eintrachtu, którzy przegrali na własnym stadionie 2:1 z FC Köln. Tym samym zespół z Frankfurtu przerwał passę 6 meczów bez porażki. Tymczasem 2 zwycięstwo z rzędu zanotowali gracze z Kolonii. Co ciekawe, te dwie wygrane przydarzyły im się wtedy, gdy kontuzjowany jest ich najdroższy zawodnik, Lukas Podolski. Podopieczni Zvonimira Soldo co raz bardziej oddalają się od strefy spadkowej. Zwycięstwo w tym spotkaniu zapewnił im jednak zawodnik gości - Marco Russ, który strzelił samobója.

Tempa nie zwalnia ciągle monachijski Bayern. Podopieczni Louisa van Gaala pewnie pokonali drużynę z Mainz 3:0, wygrywając 7 z rzędu spotkanie w Bundeslidze. Mecz toczył się w ciężkich warunkach - szczególnie w drugiej połowie, gdy z powodu co raz silniejszych opadów śniegu, sędzia przerwał na chwilę grę, by organizatorzy mogli przynajmniej odgarnąć linie na boisku. Drużyna beniaminka, która dzielnie broniła się przez ponad 50 minut gry i miała również sporo szczęścia (Butt nie wykorzystał karnego), skapitulowała w 58 minucie, gdy śliska piłka sprawiła psikusa bramkarzowi Heinzowi Müllerowi, który lekkiego uderzenia van Buytena nie zdołał złapać, przepuszczając piłkę pomiędzy nogami. Po tej sytuacji kolejne bramki były kwestią czasu, a zdobyli je Gomez i Robben. Dla Gomeza to już 9 bramka w sezonie.

Tymczasem już 11 gola w tych rozgrywkach zdobył Kevin Kuranyi, a jego Schalke pewnie pokonało na własnym stadionie Hoffenheim 2:0. Trener gości, Ralf Rangnick jest kolejnym szkoleniowcem, który może obawiać się o swoją posadę. Jego drużyna w rundzie rewanżowej nie tylko nie zdobyła punktu, ale nie strzeliła nawet bramki i w tej chwili zajmuje dopiero 9 miejsce w tabeli. Była to ich 4 przegrana z rzędu i podobnie jak Werder ostatnie 3 punkty zdobyli 21 listopada (2:1 z FC Köln). Dla Schalke było to 5 z rzędu zwycięstwo na własnym boisku, jak również 5 mecz bez utraty gola na Veltins Arena.

Jednym z bohaterów kolejki jest na pewno Albert Bunjaku. Szwajcar w spotkaniu Hannover - Nürnberg popisał się hat-trickiem i jego Norymbergia wygrała 3:1, w ważnym spotkaniu z bezpośrednim rywalem do walki o utrzymanie. Dla 26-letniego napastnika to 9 gol w sezonie. Dzięki temu zwycięstwu, goście zbliżyli się na jeden punkt właśnie do zespołu z Hannoveru, dla którego była to 5 porażka z rzędu, a 7 w ostatnich 8 meczach. Dla podopiecznych Dietera Heckinga było to pierwsze od 6 kolejek zwycięstwo.

W najciekawszym spotkaniu tej kolejki, VfB Stuttgart podejmował Borussię Dortmund. Obie drużyny są ostatnio w świetnej formie, dlatego przed meczem ciężko było wskazać faworyta. Na prowadzenie w 14 minucie po samobójczym trafieniu Santany wyszli gospodarze. Jeszcze w pierwszej połowie boisko musiał opuścić Jakub Błaszczykowski, który doznał kontuzji pleców. W 55 minucie swojego 10 gola w tym sezonie zdobył Lucas Barrios. Gdy jednak na 2:1 dla ?Die Schwaben" strzelił Kuzmanovic, z Borussii uszło powietrze, po czym gospodarze jeszcze dwukrotnie trafili do ich bramki. Piłkarze ze Stuttgartu odnieśli 4 z rzędu zwycięstwo w lidze i włączyli się do walki o europejskie puchary. A zespół z Dortmundu schodził z boiska pokonany po raz pierwszy od 12 kolejek.

Lider rozgrywek, Bayer Leverkusen, w spotkaniu kończącym tę kolejkę pokonał na własnym stadionie 3:1 SC Freiburg. Gospodarze są więc od 20 kolejek niepokonani. 13 gola w tym sezonie zdobył Stefan Kiessling, który przełamał strzelecką niemoc, jaka mu towarzyszyła wiosną. 8 bramkę w tym sezonie zdobył Eren Derdiyok. Szwajcar w czterech ostatnich spotkaniach na BayArenie za każdym razem zdobywał gola. Dla Bayeru to 4 z rzędu zwycięstwo w lidze i 4 kolejne na własnym stadionie.

W następnej kolejce ekipa z Leverkusen jedzie na trudny teren do Bochum, gdzie przed tygodniem punkty straciło Schalke. Do ciekawego spotkania dojdzie w Wolfsburgu, gdzie gospodarze będą chcieli urwać punkty wiceliderowi z Monachium. Ciężki mecz czeka również zespół z Hamburga, który wybiera się do Kolonii, która zdobyła komplet punktów w dwóch ostatnich meczach.

Wyniki wszystkich spotkań 20 kolejki:

Hamburger SV - VfL Wolfsburg 1:1 (0:1)

Trochowski (90) - Dzeko (34)

Bayern Monachium - 1. FSV Mainz 05 3:0 (0:0)

van Buyten (58), Gomez (75), Robben (86)

Borussia Mönchengladbach - Werder Bremen 4:3 (4:2)

Reus (4), Colautti (13), Bobadilla (18,35) - Özil (26), Pizarro (40), Frings (85 - rzut karny)

Eintracht Frankfurt - 1. FC Köln 1:2 (0:0)

Chris (76) - Maniche (59), Russ (84 - gol samobójczy)

Hertha BSC - VfL Bochum 0:0

Hannover 96 - 1. FC Nürnberg 1:3 (0:1)

Stajner (65) - Bunjaku (30, 64,69)

FC Schalke 04 - 1899 Hoffenheim 2:0 (1:0)

Kuranyi (19), Schmitz (49)

VfB Stuttgart - Borussia Dortmund 4:1 (1:0)

Santana (14 - gol samobójczy), Kuzmanovic (77), Marica (86), Träsch (89) - Barrios (55)

Bayer Leverkusen - SC Freiburg 3:1 (3:0)

Kiessling (36), Derdiyok (37), Hyypia (40) - Bastians (66)

Data: sobota, 31 styczeń 2010; 20:16;  Źródło: --- Autor: martinbm