Dzisiaj jest środa, 24 październik 2018. 02:36

Podsumowanie 17 kolejki - Bayer mistrzem jesieni!

Za nami ostatnia tegoroczna kolejka Bundesligi. Przed nami miesiąc przerwy od meczów, a dla piłkarzy czas zasłużonego odpoczynku. Mistrzem jesieni zasłużenie została drużyna Bayeru Leverkusen i to oni przez kolejny miesiąc będą zasiadać na tronie Bundesligi. Poza Bayerem na podium uplasowały się jeszcze kolejno Schalke Gelsenkirchen i Bayern Monachium. Kibice obejrzeli na stadionach niemieckich pierwszoligowców po raz kolejny sporo bramek - tym razem aż 33.

Najwięcej goli padło na Allianz-Arena, gdzie Bayern rozgromił ostatnią w tabeli Herthę 5:2. Hertha przed rundą rewanżową traci do bezpiecznego miejsca w tabeli już 10 punktów. Ekipa Friedhelma Funkela straciła w tej rundzie 39 bramek - najwięcej z wszystkich zespołów. Berlińczycy już się jednak ?zbroją" na rundę wiosenną i od stycznia w barwach klubu ze stolicy występować będą Theofanis Gekas (wypożyczony z Bayeru) i Levan Kobiaszwili (pozyskany z Schalke). Tymczasem doskonałą formę utrzymuje ciągle klub z Bawarii, dla którego było to 4 zwycięstwo z rzędu w lidze. W tych 4 spotkaniach piłkarze Bayernu zdobyli aż 15 bramek.

Tylko jedna bramka padła na stadionach w Gelsenkirchen i w Dortmundzie, gdzie swoje mecze wygrali gospodarze. W meczu rozpoczynającym tę kolejkę, Schalke pokonało najlepszego z trójki beniaminków, Mainz. Dla Schalke było to 3 zwycięstwo z rzędu i 3 mecz bez straty bramki. Podopieczni Felixa Magatha odnieśli najwięcej zwycięstw w tej rundzie z wszystkich zespołów Bundesligi, gromadząc 3 punkty aż 10 razy.

Jeszcze lepszą serię notuje Borussia Dortmund. Sobotnie 1:0 z Freiburgiem, było dla klubu, który po jesieni zajmuje 5 miejsce w tabeli, 4 kolejnym zwycięstwem z rzędu i 10 kolejnym meczem bez porażki w lidze. Klub obchodził w tym dniu 100-lecie swojego istnienia, a świetne nastroje wszystkim jeszcze bardziej poprawił Lucas Barrios, który zdobył swojego 9 gola w sezonie i po rundzie jesiennej jest wiceliderem w tabeli strzelców.

Liderem tego rankingu z 12 bramkami jest ciągle Stefan Kiessling. On bramki w ten weekend nie zdobył. Na szczęście wyręczyli go koledzy, dzięki czemu Bayer pokonał na własnym stadionie Borussię Mönchengladbach 3:2 i został mistrzem jesieni. Spotkanie było bardzo emocjonujące, bo  po 54 minutach goście prowadzili 2:1. Do wyrównania szybko doprowadził jednak Eren Derdiyok, a zwycięstwo i tytuł ?Herbstmeister" zapewnił Bayerowi Toni Kroos, który zdobył swojego 2 gola w tym meczu. Obaj zawodnicy po tej rundzie mają na koncie 6 bramek. Bayer Leverkusen do rundy rewanżowej przystąpi bez porażki na koncie. Na dodatek zdobyli najwięcej i stracili najmniej (razem z Schalke) bramek w lidze. Co ciekawe, ekipa z BayArena zanotowała też najwięcej remisów z wszystkich zespołów, dzieląc punkty z inną drużyną ośmiokrotnie. Kibice mieli w sobotę potrójny powód do świętowania. Poza zwycięstwem w meczu i tytułem mistrza jesieni, fani Bayeru efektowną oprawą na początku spotkania uczcili 30 sezon Bayeru w Bundeslidze.

W najciekawszym spotkaniu tej kolejki HSV pokonało przed własną publicznością Werder 2:1. Gospodarze prowadząc 1:0, stracili jednego zawodnika. Czerwoną kartką w 30 minucie został ukarany Jerome Boateng. Grając 60 minut z przewagą gracza, Werder stracił jeszcze jednego gola, a honorowe trafienie uzyskał dopiero w doliczonym czasie gry. HSV zajął w tej rundzie 4 miejsce, a Werder dopiero 6 - będąc jeszcze parę kolejek temu wiceliderem. Piłkarze z Bremy kończą tę rundę 2 kolejnymi porażkami i 4 meczami bez zwycięstwa. Tymczasem, przeżywający jeszcze parę kolejek temu kryzys HSV, kończy ten rok 2 zwycięstwami i 3 spotkaniami bez utraty gola.

Fatalnej passy nie może ciągle przerwać mistrz Niemiec, VfL Wolfsburg. Podopieczni Armina Veha mimo 2 bramek Edina Dzeko, tylko zremisowali na wyjeździe z Eintrachtem 2:2. ?Wilki" nie potrafią wygrać w Bundeslidze już od 5 spotkań i po rundzie jesiennej zajmują dopiero 8 miejsce, tracąc 11 punktów do lidera z Leverkusen. Eintracht mając tyle samo punktów zajmuje dopiero 10 miejsce. Obie ekipy rozdziela jeszcze Mainz, który podobnie jak obie drużyny uzbierał jesienią 24 punkty.

Fatalne passy przerwały wreszcie ekipy z Bochum i Köln. Bochum, mimo że do przerwy przegrywał w Hannoverze 2:0, wygrał te spotkanie 3:2. Było to ich pierwsze zwycięstwo w lidze od 25 września. Mimo zwycięstwa, piłkarze z Bochum do rundy wiosennej przystąpią ze strefy spadkowej.

Aż 4 spotkania na gol swoich ulubieńców musieli czekać fani z Köln. W ostatnim meczu tej rundy, podopieczni Zvonimira Soldo pokonali na własnym stadionie zespół z Norymbergi 3:0. Dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Milivoje Novakovic, który był jesienią najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespołu, zdobywając 4 bramki. Tylko jednego gola w tej rundzie i to bardzo dawno, zdobył sprowadzony latem Lukas Podolski. Ekipa z Kolonii, mimo wysokiego zwycięstwa zdobyła w tej rundzie najmniej, bo tylko 10 bramek w całej lidze. Zwycięstwo te pozwoliło im jednak zająć w tabeli 12 miejsce. Tymczasem drużyna z Norymbergi zakończyła jesień na miejscu przedostatnim. W ostatnich 4 spotkaniach doznała samych porażek, nie strzelając ani jednego gola, a tracąc aż 12.