Dzisiaj jest wtorek, 12 grudzień 2017. 15:03

Podsumowanie 12 kolejki - Bayer ciągle pierwszy

Pierwsza listopadowa kolejka była szczęśliwa dla gości, którzy wygrywali trzykrotnie. Dwa zwycięstwa odnieśli gospodarze, a aż czterokrotnie kibice byli świadkami remisów. Największa niespodzianka, to wyjazdowy remis Hamburga na boisku w Hannoverze. Liderem tabeli już od czterech kolejek jest ciągle Bayer Leverkusen.

Inauguracyjny mecz 12 kolejki rozstrzygnął się już w pierwszym kwadransie. Lider tabeli, Bayer Leverkusen szybko pokazał zawodnikom z Frankfurtu miejsce w szyku, zdobywając trzy bramki. Wynik, w końcówce meczu ustalił na 4:0 Lars Bender, który zdobył swojego debiutanckiego gola w klubie. To już drugie w tym sezonie zwycięstwo Bayeru na własnym stadionie, zakończone rezultatem 4:0. Wcześniej takim wynikiem pokonali FC Nürnberg.

Zespół z Leverkusen jest na razie jedyną drużyną, która potrafiła zdobyć w tym sezonie punkty, na stadionie w Mainz. Było to w pierwszej kolejce tego sezonu. Od tamtej pory beniaminek wygrywał każdy z pięciu meczów, które rozgrywał u siebie. Nie inaczej było w ten weekend. Podopieczni Thomasa Tuchela w starciu dwóch beniaminków, pokonali ekipę z Norymbergii  1:0, po bramce Elkina Soto. Po tej wygranej drużyna wskoczyła na wysokie, szóste miejsce.

Już cztery kolejki nie potrafią wygrać spotkania zawodnicy VfB Stuttgart. W sobotę bezbramkowo zremisowali z Borussią Mönchengladbach. Barwną postacią tego spotkania był młodziutki Marco Reus, który po jednej z akcji domagał się zmiany, spowodowanej kontuzją. Tymczasem, parę sekund później, po solowym rajdzie prawie zdobył piękną bramkę. Reus na boisku wytrwał już do końca spotkania i co trochę nękał obrońców Stuttgartu, stwarzając sobie albo partnerom sytuacje. Bramki jednak gospodarze nie zdobyli.

Marco Reus, który stylem gry, a nawet wyglądem przypomina Marko Marina, będzie być może kolejnym zawodnikiem z Gladbach, który zabłyśnie w Bundeslidze i odejdzie do silniejszego klubu. Oprócz Marina, we wcześniejszych latach wybili się z  Mönchengladbach: Jan Schlaudraff, Alexander Baumjohann, czy Marcel Jansen. Wszyscy trafili do Bayernu Monachium.

Może się jednak wydawać, że nasz najbliższy rywal z Monachium kupuje zawodników tylko po to aby osłabić rywali albo po prostu boją się, że ktoś inny po nich sięgnie. Jana Schlaudraffa już w Bayernie nie ma i gra w Hannoverze, Jansen też już zmienił klub na HSV Hamburg, a Baumjohann otrzymuje jak na razie mało szans. Wcześniej swoje kariery, przechodząc do Bayernu, hamowali między innymi Vahid Hashemian, czy Lukas Podolski.

Tym jednak na pewno nie przejmują się jak na razie włodarze Bawarczyków. Bayern zremisował drugi mecz z kolei i jest dopiero na ósmym miejscu w tabeli. W hicie kolejki na Allianz Arena, gospodarze zremisowali z Schalke 1:1. Dla Schalke był to trzeci kolejny remis w Bundeslidze.

Nie wynik jednak obił się najszerszym echem w piłkarskim środowisku, a otoczka wokół spotkania. Najpierw w przedmeczowych wypowiedziach politykę kadrową klubu skrytykował Philipp Lahm. Następnie Luca Toni, który został zmieniony w przerwie, nie zaczekał do końca spotkania i już w przerwie, bez pożegnania opuścił stadion. Taka atmosfera na pewno nie poprawi gry Bayernu. Mają oni teraz dwa tygodnie, aby wszystko naprawić, bo potem na Allianz Arena przyjeżdża lider z Leverkusen.

Swoje szumne, przedmeczowe zapowiedzi spełnił Grafite, który zdobył bramkę dla Wolfsburgu. Jego drużyna pokonała na wyjeździe silną ekipę z Hoffenheimu. Gospodarze do przerwy prowadzili po bramce Ibisevicia, jednak ?Wilki" w drugiej połowie, w pięć minut zapewnili sobie zwycięstwo po bramkach Misimovicia i wspomnianego wcześniej Brazylijczyka.

Kolejny mecz u siebie przegrała berlińska Hertha. W niedzielę nie dali rady ekipie z Kolonii. Zwycięską bramkę dla gości zdobył Słoweniec Novakovic. Drużyna gospodarzy dalej okupuje ostatnie miejsce w tabeli i do bezpiecznej, 15 lokaty traci już siedem punktów.

Na drugim i trzecim miejscu w tabeli, są odpowiednio drużyny Werderu Brema i HSV Hamburg. Obie ekipy zremisowały w niedzielę swoje mecze.

Hamburczycy zagrali w Hannoverze w eksperymentalnym zestawieniu. Na ławce usiadł między innymi Marcus Berg. W ataku zespołu gości zagrali w tym spotkaniu Elia i Torun, a na lewym skrzydle pojawił się Jansen, który zdobył pierwszą bramkę w tym meczu. W zakończonym remisem 2:2 spotkaniu bramki zdobywali również: Ya Konan i Stajner z rzutu karnego dla gospodarzy, a drugiego gola dla HSV zdobył Elia. Ekipa z Hamburga w czterech ostatnich spotkaniach zdobyła zaledwie trzy punkty.

Remisem 1:1 zakończył się mecz pomiędzy Werderem, a ekipą z Dortmundu. Bohaterem spotkania, a być może całej kolejki jest Lucas Barrios. Ten niesamowity Argentyńczyk zdobył bramkę w piątym kolejnym meczu, zapewniając punkt swojej drużynie. Dla gospodarzy trafił Mesut Özil.

W następnej kolejce hitem będzie oczywiście pojedynek na Allianz Arena, Bayernu z Bayerem. W niedzielę, 22 listopada o 15.30 przekonamy się jak naprawdę silny jest obecny lider Bundesligi. Ciekawie zapowiada się również spotkanie w Stuttgarcie, gdzie gospodarze spotkają się Herthą. Będzie to pojedynek ekip, które zaliczają się do największych rozczarowań obecnego sezonu. Następna kolejka rusza już za dwa tygodnie, w sobotę 21 listopada, po przerwie na spotkania reprezentacji narodowych.