Dzisiaj jest czwartek, 15 listopad 2018. 01:10

Kolejne rozczarowanie: Bayer - HSV 2:2

Gdyby mecz trwał 2x30 minut, wszyscy moglibyśmy być zadowoleni. Niestety nicość między 30 a 60 minutą i dziwne decyzje trenera (wprowadzenie obrońcy za ofensywnego pomocnika w przerwie, czyli bronienie wyniku z 16 ekipą tabeli u siebie) zadecydowały o tym, że Bayer Leverkusen tylko podzielił się punktami z HSV w meczu zakończonym wynikiem 2:2.

Rozczarowanie wynikiem było widać po zakończeniu meczu na twarzy Michaela Ballacka. Bayer, mimo prowadzenia po 20 minutach 2:0, dał sobie wbić 2 gole i mecz zakończył się remisem. Ballack stwierdził: "Pierwsze pół godziny to nasz najlepszy futbol w tym sezonie. Ale potem cofnęliśmy się dwa albo trzy kroki w tył". Gole Andre Schurrle (5 minuta) i Larsa Bendera (20 minuta) zostały zneutralizowane po strzałach Heiko Westermanna (34 minuta) i Marcella Jansena (57 minuta).

Początek meczu nie zapowiadał, że HSV będzie miał jakiekolwiek powody do zadowolenia w tym spotkaniu. Bayer nacisnął od początku i szybko został nagrodzony za swoje działania. Po uderzeniu Schurrle z rzutu wolnego w 6 minucie, piłka odbiła się od Diekmeiera, całkowicie myląc Drobnego i było 1:0.

Prowadzenie dodatkowo dało spokój w rozgrywaniu kolejnych akcji graczom Bayeru. Bardzo dobrze funkcjonował trójkąt środkowych pomocników, w którym najlepiej prezentował się Bender, ustawiony jako "10" przed Ballackiem i Rolfesem. Nie było zaskoczeniem, że to on znalazł się w 20 minucie w polu karnym gości i po zagraniu piłki przez Schurrle wykończył akcję spokojnym strzałem podwyższając wynik na 2:0.

Po chwili wszystko mogło być już rozstrzygnięte, ale gracze HSV zdołali wybić piłkę z linii  bramkowej  po uderzeniu Schurrle, które minęło już bramkarza Drobnego.

Goście wrócili do gry po stałym fragmencie wykonanym przez Denisa Aogo. Dośrodkowaną w pole karne piłkę, do bramki strzałem głową skierował Westermann. To dodało skrzydeł gościom, a zupełnie odebrało energię graczom Bayeru, którzy nie przypominali drużyny z pierwszych 30 minut. Bender powiedział po meczu: " Nie wiem dlaczego odcięło nam prąd po 30 minutach".

Najbardziej przestraszonym wydarzeniami na boisku okazał się trener gospodarzy Robin Dutt, który do trójki defensywnych pomocników dorzucił środkowego obrońcę. Zmiana Sama mogłaby być jeszcze zrozumiała, gdyż nie pomagał w kryciu Jansena, ale wprowadzenie Reinartza zapowiadało murowanie bramki. W tym sezonie obrona nie jest jednak naszym atutem, co się potwierdziło także i tym razem. Wyjście na pozycję Tore, miękkie dogranie za obrońców do Jansena, strzał w długi róg i było 2:2. "Nie zatrzymaliśmy ich w kluczowych momentach meczu i dlatego wynik się odwrócił" - dodał po meczu Ballack.

Wszystko się zmieniło, gdy Dutt doszedł wreszcie do wniosku, że jest coś takiego jak taktyka na dwóch napastników. To ustawienie, które pomogło pokonać Wolfsburg i zagrać najlepszy mecz w sezonie, a zostało zupełnie pominięte przez trenera, który żyje chyba jeszcze czasami Cisse z ubiegłego sezonu. W Bayerze gracza, który z przodu sam wszystko rozstrzygnie jednak na razie nie ma. Na boisku pojawił się Derdiyok i zespół pokazał, że drzemie w nim potencjał. Bayer stworzył kilka naprawdę dobrych sytuacji, ale pudła Kiesslinga, Derdiyoka dwukrotne, aż wreszcie zmarnowana "100" Schurrle w 71 minucie nie pozwoliły tego meczu wygrać.

Bayer wraca do gry w piątek, 18 listopada, wyjazdowym meczem z Kaiserslautern.

Pomeczowe wypowiedzi:

Robin Dutt (Bayer 04) - "Przychodzi na myśl raczej zasmucająca konkluzja. Jeżeli grasz, tak jak my, przez pierwsze 30 minut, prowadzisz zasłużenie 2:0, to jest jak kryminał, gdy dajesz przeciwnikowi wrócić do gry. Pokazaliśmy dobry futbol między 60 a 80 minutą, ale rezultat nie jest zadowalający".

Thorsten Fink (HSV) - " Pokazaliśmy ducha zespołu wracając do gry po dwóch straconych bramkach. Zespół stopniowo dowiaduje się do czego tak naprawdę jest zdolny".

Podsumowując ten mecz, można mieć mieszane uczucia. Były fragmenty, w których ekipa pokazała, że potrafi grać składnie, szybko i trzymać rywala pod presją. Niestety panuje taktyczny chaos. Bałaganiarskie i nieskoordynowane decyzje płynące od trenera Dutta powodują, że zamiast grać konsekwentnie, często tracimy impet i oddajemy inicjatywę. Brak dostrzeżenia oczywistych korzyści płynących z taktyki 4-4-2 też może zdumiewać. Bayer nie jest drużyną, która jest monolitem w obronie i nawet trójka defensywnych pomocników tego nie zmienia. Dwójka napastników powoduje, że mamy za to szanse w ataku, a jak atakujemy obrona ma mniej możliwości na popełnienie błędów. Czołówka uciekła na 5 punktów i czas by nasze kierownictwo wskazało jakieś konkretne cele do osiągnięcia dla sztabu szkoleniowego do końca rundy, zanim szczytem marzeń na ten sezon  stanie się awans do Ligi Europejskiej.

Statystyki:

Bayer 04: Leno; Castro,Friedrich, Toprak, Kadlec; Bender, Rolfes (Derdiyok 63?); Sam (Reinartz 46?), Ballack, Schürrle;Kießling.

Hamburg SV:Drobny; Diekmeier, Mancienne, Westermann, Aogo; Rincon, Kacar (Tesche 79?); Töre (Jarolim 82?), Jansen; Son (Skjelbred 89.?), Guerrero.

Żółte kartki: Reinartz, Derdiyok - Rincon.

Sędzia:Knut Kircher(Rottenburg).

Widzów: 30,000.