Dzisiaj jest niedziela, 17 grudzień 2017. 12:51

Bayer był wyraźnie słabszy i przegrał. Dortmund - Bayer 1:0.

Bayer Leverkusen przegrał wyjazdowy mecz z liderem tabeli i obrońcą mistrzowskiego tytułu Borussią Dortmund. Decydującego gola strzelił tuż przed przerwą Shinji Kagawa.

Porażka nie spowodowała spadku w tabeli, gdyż Hannover tylko zremisował z Mainz.

"Wynik jest krokiem wstecz dla nas" - zauważył napastnik Stefan Kiessling. Dodał: "Liczyliśmy na dobry wynik, ale ostatecznie piłka nie trafiała do celu. Oczywiście to przykre, gdy przeciwnik zdobywa gola tuż przed przerwą".

Robin Dutt wprowadził Oczipkę za zawieszonego Kadleca na lewą obronę. Młody zawodnik zaprezentował się korzystnie. Trener zdecydował się na taktykę 4-4-2, gdzie Schurrle i Kiessling grali z przodu.

Napastnicy Bayeru byli zmuszani często do gry obronnej, jako że gospodarze od początku zastosowali aktywny pressing. Po 5 minutach Bayer się otrząsnął, a gra się wyrównała. Bayer miał kilka rzutów rożnych, a kilka ciekawych kontrataków kończyło się spalonym po ostatnim podaniu. W pierwszej połowie Aptekarze prezentowali się bardzo solidnie w obronie, długo nie dając Borussii możliwości zorganizowania groźnych akcji.

Gol tuż przed przerwą

Pierwszym ostrzeżeniem była sytuacja do której doszedł Grosskreutz. W 40 minucie Leno okazał się lepszy w sytuacji sam na sam. Potem nastąpiła jednak 45 minuta. Po prostopadłym podaniu z głębi pola, Kagawa zwodem na zamach minął Oczipkę i strzałem w długi róg zdobył jedynego gola meczu.

W drugiej połowie, Bayer zaatakował, ale inicjatywy wystarczyło tylko na groźny strzał Schurrle w 52 minucie. Potem sytuacja przypominała grę z pierwszej połowy, jednak więcej z gry miała Borussia. Z wolnego minimalnie chybił Subotic, kolejną szansę sam na sam miał Grosskreutz.

Wprowadzenie Bellarabiego i Augusto nic nie dało. Z gry Brazylijczyka wynikały tylko dziwne powroty do pary stoperów. Do końca spotkania nic się nie zmieniło i niestety mecz się skończył porażką.

Bayer zagra we wtorek z Barceloną w ramach Ligi Mistrzów. W następnej kolejce Bundesligi rywalem będzie beniaminek z Augsburga.

Reakcja pomeczowa:

Robin Dutt (Bayer): "Oczywiście rezultat był bliski, ale oczywistym jest, że Dortmund jest teraz w swojej najlepszej formie".

Statystyki:

Borussia Dortmund: Weidenfeller; Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer; S. Bender, Kehl; Blaszczykowski (Perisic 87?), Kagawa (Leitner 89?), Großkreutz; Lewandowski (Barrios 77?).

Bayer 04: Leno; Corluka (Bellarabi 75?),Schwaab,Friedrich, Oczipka; Reinartz; Castro, Rolfes (Augusto 61?); L. Bender; Schürrle, Kießling.

Gol: 1-0 Kagawa (45?).

Sędzia:Günter Perl (Pullach).

Widzów: 80 400

Niestety mecz potwierdził obawy, że Bayer ma duży dystans do najlepszych drużyn w lidze. Pierwsza połowa pokazała, że odpowiednia taktyka i duży wysiłek doprowadzają do wyrównanego boju. Zabrakło jednak koncentracji i ostatniej akcji straciliśmy bramkę. W ofensywie zabrakło nam atutów. Dodatkowo widzieliśmy, jaka jest różnica w przygotowaniu fizycznym. Dortmund do końca grał pressingiem na naszej połowie, u nas z biegiem czasu wyglądało to coraz trudniej.

Obciachu nie było, ale konieczne jest zastanowienie, czy z tym trenerem i jego systemem osiągniemy nasze cele. Na pewno utrzymanie miejsca gwarantującego Ligę Europejską jest minimum, ale ona nie zagwarantuje nam zasypania różnicy do najlepszych, a jedynie trwanie w dolnej części górnej połowy tabeli.