Dzisiaj jest piątek, 20 październik 2017. 05:11

Awans z drugiego miejsca w grupie. KRC Genk - Bayer Leverkusen 1:1

Bayer Leverkusen nie wykorzystał wielkiej szansy zajęcia pierwszego miejsca w grupie E Ligi Mistrzów. Zaledwie zremisował z outsiderem grupy KRC Genk i musiał zadowolić się miejscem drugim (choć gdyby nie strzał Friedricha z Chelsea bylibyśmy teraz w Lidze Europejskiej).

Bayer miał zdecydowaną przewagę pozycyjną, stworzył kilka okazji, ale to było za mało na skomasowaną obronę Belgów. Okazało się, że na swoim stadionie są rzeczywiście trudni do pokonania. Nie mniej jednak seria meczów bez porażki zwiększyła się do 6.

Trener Been w porównaniu do składu z meczu z Valencią przegranym 0:7 dokonał trzech zmian: Simaeys, Ngocngca, Ndabashinze zagrali w miejsce Hydlanda, Buffela i de Bruyne.

Trener Robin Dutt dokonał dwóch zmian w stosunku do meczu z Hoffenheim: Reinartz zastąpił Friedricha, a Rolfes Kiesslinga, co oznaczało powrót do systemu - 4 - 2 - 3 -1.

Szybko stało się jasne, jak ten mecz będzie wyglądał. Genk się cofnął, a Bayer atakował, mając zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki. Genk stał na własnej połowie, mając nadzieję na kontry, których jednak przez długi czas nie było.

Mecz był jednostronny, Bayer miał prawie 80 % posiadania piłki, ale za wiele z tego nie wynikało. Groźnym wydarzeniem był strzał Schurrle z rzutu wolnego w 7 minucie z dalszej odległości obroniony przez Kotelesa. Mecz był nudny, a atmosfera stworzona przez belgijskich kibiców nie dodawała żadnego pozytywnego efektu.

W 30 minucie za swoją cierpliwość dość niespodziewanie zostali nagrodzeni gospodarze. Ndabashinze bez przeszkód przedarł się prawą stroną i dograł dokładną piłkę do Vossena, aten precyzyjnym strzałem z 13 metrów w róg bramki dał gospodarzom prowadzenie. To znacznie ożywiło gospodarzy, którzy jeszcze przed przerwą mogli podwyższyć wynik za sprawą Camusa (32 minuta), który minimalnie chybił i Simaeysa w 34 minucie, którego strzał pięknie obronił Leno.

Leverkusen zaatakował ale wystarczyło to tylko do remisu

Druga połowa rozpoczęła się bez zmian. Bayer znowu przeważał, ale był za mało zdecydowany pod bramką przeciwnika. Sygnał do zmian dał Schurrle, który zainicjował akcję po której okazję miał Derdiyok, niestety jej nie wykorzystał. Szwajcar był bardzo aktywny w następnych minutach spotkania, niestety zawodziła skuteczność. Po ciekawych akcjach Aptekarzy nie potrafił strzelić gola w 61, 67 i 68 minucie meczu.

w 79 minucie Bayer wreszcie osiągnął zasłużony remis. Sam minął dwóch piłkarzy, znalazł się w polu karnym i ładnym podaniem uruchomił Derdiyoka, który nie miał kłopotów, aby strzałem w róg wyrównać z 11 metrów. Po tym golu Bayer zaatakował ze zdwojoną siłą. Pod koniec meczu trener Dutt wpuścił trzeciego napastnika - Jorgensena. W zasadzie Bayer powinien osiągnąć cel w 83 minucie, kiedy to Koteles cudownie bronił strzały najpierw Kiesslinga, a potem Sama. Atak całą drużyną spowodował, że swoje sytuacje mieli też Belgowie, ale próby Barda (88 minuta) i Buffela w doliczonym czasie gry nie zmieniły wyniku.

Genk wypadł z europejskich pucharów. Bayer awansował do 1/8 finału i czeka na losowanie 16 grudnia. Możliwi rywale to: Inter Mediolan, prawdopodobnie Benfica Lizbona (jeśli wygra u siebie z mającym 5 porażek Otelul Galati), Real Madryt, Arsenal Londyn, Apoel Nikozja i Barcelona. W lidze czeka Aptekarzy spotkanie w sobotę o 18.30 na wyjeździe z Hannoverem 96.

Reakcja trenera Dutta: "Nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu, dlatego bo nie dał nam wygrać grupy. Nie jestem także zadowolony z gry w pierwszej połowie, gdzie mieliśmy zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, ale nie wywieraliśmy należytej presji w okolicach pola karnego. Mieliśmy wystarczająco dużo szans po przerwie, ale nie potrafiliśmy ich wykorzystać".

Statystyki:

Genk: Köteles; Vanden Borre, Nadson, Simaeys, Anele; Camus, Töszer;  Dugary, Limbombé (Buffel 75?), Pudil; Vossen (Barda 81?).

Bayer 04: Leno; Castro, Schwaab, Reinartz (Jörgensen 87?), Kadlec (Oczipka 73?); Rolfes, Bender; Sam, Ballack, Schürrle (Kießling 68?); Derdiyok.

Gole: 1-0 Vossen (30?), 1-1 Derdiyok (79?).

Żółte kartki: Vossen, Simaeys - Derdiyok.

Sędzia: Paolo Tagliavento (Italy).

Widzów: 18,000.

Podsumowując ten mecz, można czuć lekki zawód. Okazało się, że mamy problem, gdy przeciwnik stanie skomasowaną obroną. Zdecydowanie nasi gracze mają większe predyspozycje do szybkich ataków, niż do cierpliwego rozgrywania piłki i szukania okazji chirurgicznie dokładnymi podaniami pomiędzy wieloma obrońcami. Ale należy dodać, że nie wygrali tu także nasi grupowi rywale i także dzięki temu gramy dalej.

10 punktów w tej grupie to rezultat bliski optymalnego. Jakby ktoś śnił to mógłby wyobrazić sobie 13 (wygrana w Belgii i może remis w Valencii), ale tak naprawdę realnie mogło być 6 lub 8. Awans do 1/8 finału to duży sukces klubu. Jeśli mamy odpaść to życzmy sobie Barcelony lub Realu Madryt, a jeśli walczyć dalej to Apoelu Nikozja. Szansa na korzystnego przeciwnika nie jest zupełnie mała: jest trzech możliwie silnych (do Hiszpanów dołożyć trzeba odrodzony Arsenal) i trzech słabszych (Apoel, Benfica, Inter - po tym co pokazuje w Serie A). Także trzeba zacisnąć kciuki i liczyć na dobry los, choć z każdego można będzie coś korzystnego dla klubu ugrać - albo awansem sportowym albo wykorzystaniem marketingowych możliwości.

Data: środa, 7 grudzień 2011; 08:38;  Źródło: własne + kicker.de + bayer04.de Autor: Arczi