Dzisiaj jest poniedziałek, 28 wrzesień 2020. 05:28Wciśnij ESC, aby zamknąć


Aptekarski punkt widzenia: "Dobry glina", czyli pierwszy rok Michaela Schade jako prezesa Bayeru

Równo rok temu zarząd Bayeru Leverkusen zdecydował, że nowym sternikiem klubu zostanie Michael Schade. Ta nominacja wykazała, że włodarze Aspiryn doceniają ogromne znaczenie, jakie we współczesnym futbolu ma wizerunek.

Wystarczy przypomnieć sobie, jaką "gębę" przyprawiono poprzednikowi Schade, Wolfgangowi Holzhäuserowi. W Leverkusen funkcjonował układ dobry-zły glina. Dobrym był Rudi Völler, który jako ciesząca się w kraju popularnością legenda futbolu i mistrz świata z 1990 roku zdobywał dla Bayeru punkciki w zakresie budowania wizerunku klubu - czy raczej próbował naprawiać niedostatki prezesa w tym aspekcie. Holzhäuser na zdjęciach wyglądał na mruka, prasa często przyłapywała go z miną, którą można by straszyć dzieci. Na domiar wszystkiego, były prezes nie cieszył się zbyt wielką sympatią wśród kibiców drużyny. Niewielu znalazło się takich, którzy żałowali jego odejścia.

Michael Schade to zaprzeczenie stylu, jaki utożsamiano z chłodnym Holzhäuserem. Niemal zawsze uśmiechnięty, dobroduszny, otwarty na kibiców. W przeszłości zajmował się komunikacją i promocją firmy-matki, Bayer AG. W piłkarskim Bayerze pełnił z kolei funkcję rzecznika zarządu. Człowiek obyty z mediami, doceniający znaczenie public relations i mający pomysł na pozyskiwanie nowych fanów i utrzymywanie starych. Nie mam oczywiście na myśli zagorzałych kibiców, tylko tak zwanych "pikników" - w końcu to oni pompują całkiem pokaźne sumy wypełniając stadion, podczas gdy grupa fanów wspierających Aptekarzy "na śmierć i życie" zajmuje raptem jedną trybunę.

Rok kadencji Schade upłynął pod znakiem akcji marketingowych w Leverkusen, Solingen i Wuppertalu (pamiętacie kolejkę między dwoma miastami, na której pojawiło się hasło zachęcające do wizyt na stadionie Bayeru?), prowadzenia dialogu z kibicami (częste spotkania, między innymi niedawny Kongres Fanów, który ma być niebawem powtórzony), Dnia Familijnego, który doczekał się kolejnych edycji, zamknięcia znajdującej się na stadionie ekskluzywnej winiarni i otwarcia w jej miejscu pubu dla kibiców, nawiązującego nazwą do przybytku kultowego dla fanów piłki z Leverkusen, uruchomienia nowego sklepu w Bergisch Gladbach... Schade udało się znaleźć solidnego sponsora w postaci LG - nawet jeśli w dużej mierze zależało to od faktu pozyskania Heung-Min Sona. Drużyna wciąż szuka nowych kibiców, nie tylko w Niemczech - najlepszym na to dowodem jest letnia wyprawa do Korei Południowej.

Przy otwartym, ciepłym Schade nieco urosły rogi Rudiemu Völlerowi. Ale to dobrze. Klub potrzebuje kogoś, kto potrafi stworzyć równowagę jakąś ciętą wypowiedzią w mediach. Ostatecznie to przecież Schade jest głową zarządu, to on roztacza swe "ciepło" na cały klub. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja, gdy to prezes Holzhäuser był jego twarzą; twarzą Bayeru, który kojarzony był z jego cierpką miną, dystansem między zarządem i kibicami. To już na szczęście przeszłość i nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że Schade to szczwany lis, który zna się na budowaniu wizerunku i niekoniecznie musi być zawsze tak przyjazny, jak go postrzegamy, jego nominacja na funkcję prezesa była zmianą na lepsze.

Wygląda na to, że trafił on również z nominacją trenera. Schade po zwolnieniu Hyypii (które w ostatnim wywiadzie dla Express wymienił jako najmniej przyjemne wspomnienie z minionego roku) szukał szkoleniowca, który byłby rozwiązaniem na lata. Po ostatnich trenerskich zawieruchach Aptekarzom rzeczywiście przyda się stabilizacja na tej posadzie. Roger Schmidt, choć przeżywa obecnie dość ciężki okres na ławce trenerskiej die Werkself, wydaje się być odpowiednią osobą na swoje stanowisko. Jeśli uda mu się w niedługim czasie stworzyć drużynę grającą widowiskowo i zgarniającą seryjnie po trzy punkty w lidze, a przy tym walczącą dzielnie w Lidze Mistrzów i docierającą przynajmniej do fazy pucharowej tych rozgrywek, może przyczynić się do realizacji kolejnego zadania, jakie Michael Schade postawił sobie na przyszłość: przyciągania nowych fanów do drużyny.

Ocena pierwszego roku pracy nowego prezesa w klubie po prostu musi być w tym wypadku pozytywna. Wydaje się, że Bayer pod wodzą Schade zmierza w dobrym kierunku, brakuje mu jeszcze tylko jednego: sukcesu sportowego. Prezes buduje grunt pod sprawnie funkcjonującą drużynę; teraz wszystko w nogach i głowach piłkarzy.

Adrian Liput

Data: środa, 1 październik 2014; 12:15;  Źródło: --- Autor: Adrian

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać komentarze

Brak komentarzyMECZE BAYERU LEVERKUSEN
  • NASTĘPNY
  • POPRZEDNI
1899 Hoffenheim
1-4
Bayer 04 Leverkusen
2018.01.20, godz. 20:30 / 19. kolejka
TABELA LIGOWA
p. Drużyna M Z R P PKT
1 Bayern Monachium 19 15 2 2 47
2 Bayer 04 Leverkusen 19 8 7 4 31
3 FC Schalke 04 19 8 7 4 31
4 RB Leipzig 19 9 4 6 31
5 Bor. Mönchengladbach 19 9 4 6 31
STRZELCY
1. Volland Kevin 10
2. Bailey Leon 7
3. Alario Lucas 5
4. Brandt Julian 4
5. Mehmedi Admir 2
ANKIETA
Heiko Herrlich...
...to trener na lata, który zapewni nam powrót do górnej połowy tabeli!

...to rozwiązanie tymczasowe, po sezonie trzeba szukać nowego trenera.

...to jakieś nieporozumienie, trzeba szukać kogoś na gwałt, póki jeszcze nie bijemy się o utrzymanie!

facebook
STATYSTYKI
Na stronie przebywa obecnie 189 osób - 189 gości
i 0 użytkowników

Na stronie dotychczas ukazało się: 2442 newsów i 1166 komentarzy


olej kokosowy - w diecie dla sportowców
Tak dla Kadry - Reprezentacja, Kadra
Tottenham Hotspur